Diyanet Eğitim Merkezi'nde İnşaat Durdu

Yapımına bu yıl başlanan Yozgat Diyanet Eğitim Merkezi inşaatı yüzde 40'ta tıkandı.
Yayınlanma tarihi: 19 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 09:57

Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ’ın girişimleri ile Yozgat’ta yapımına başlanan söz konusu eğitim merkezi inşaatının tamamen durması ile Yozgat makus talihine bir kez daha yenilmiş oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bahçeşehir Mahallesi'nde Mart ayında hızlı bir şekilde başlayan eğitim merkezi inşaatında yüklenici firmanın, piyasayı milyonlarca lira zarara uğratarak ortadan kaybolduğu ifade ediliyor. Yüklenici firmaya malzeme temini sağlayan bazı firmaların açıklamaları da bu ifadeyi doğrulayan nitelikte oldu. Firmalar yüklenicide milyonlarca lira alacakları kaldığını iddia ediyorlar.

Yozgat’ın yıllardır yaşadığı çürük inşaat firması gerçeği bir kez daha yaşandı. İhaleyi alan firmanın taşeron firmaya yaptırmak istediği inşaat çalışmalarının mali sorunlar nedeniyle durduğu ileri sürüldü. Yüklenici firmanın çürük olduğu iddia edilirken,Yozgat’ta duble yol çalışmalarının müteahhit firmaların işi bırakması nedeniyle uzamasının ardından şimdi de Diyanet Eğitim Merkezi'nin aynı akıbete uğraması akıllara bu tarz işler yapan yüklenici firmaların denetlenip denetlenmediği sorusunu getirdi.Konu ile ilgili değerlendirme yapan yetkililer sorunun kısa süre içerisinde çözümlenmesi gerektiğini, bunun için gereken herşeyin yapılabilceğini ifade ediyorlar. 

Diyanet Eğitim Merkezi inşaatının belirlenen süre içerisinde tamamlanması için gereken tedbirlerin alınacak olması beklenilse de ilimizde yaşanan yüklenici firma krizlerine bir yenisi daha eklenmiş olması akıllardan soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. 

Toplamda 38 bin metrekarelik alanda kurulması öngörülen eğitim merkezi bünyesinde otel, derslikler, kütüphane, konferans salonu, lojmanlar bulunuyor. Merkezde 300 kişi aynı anda eğitim alabilecek. Merkezin, Yozgat’ın sosyal, kültürel ve ekonomisine katkı sağlaması da amaçlanıyor.

Etiketler: yozgat   diyanet   eğitim   merkez   inşaat  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki