Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Devlet Hastanesinde, hemodiyalize giren hemodiyaliz hastaları ve yakınlarına, Nefroloji Uzmanı Dr. Mehmet Emin Demir tarafından "Diyaliz Hasta Okulu" projesi kapsamında böbrek sağlığı, böbrek hastalıkları, böbrek hastalıklarında yaşam tarzı değişiklikleri, diyaliz seçenekleri ve böbrek nakli konularında eğitim verilmiştir. 

Proje kapsamında; ayrıca Sorgun Devlet Hastanesi ve Yerköy Devlet Hastanesi bünyesindeki eğitim salonlarında 60 dakikalık eğitimler verdiğini söyleyen Demir, eğitimde özellikle hasta yakınlarına organ naklinin önemi anlatıldığını, bu eğitimler sonucunda pek çok hasta ve hasta yakınının organ nakli için girişimde bulunduklarını, şu ana kadar toplam 150 hasta ve 200 civarı hasta yakınının faydalandığını, bu eğitim programının diğer ilçelerde de yapılması planlandığını açıkladı. 

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca’nın yaptığı açıklamada ise; "Kronik hastalıklar; hasta ve hasta yakınları için zorlayıcı bir süreç olabilmektedir. Diyaliz eğitimlerinde sadece hastamızı değil, yakınlarını da eğitim, bilgilendirme toplantılarına dâhil ederek, birlikte bu sürece daha kolay uyumlarını sağlamalarını, yaşadıkları stresi azaltmalarını planlıyoruz. Hedefimiz il genelinde bulunan 275 diyaliz hastamıza ve yakınlarına ulaşmaktır. Tüm hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarken, Allah’tan şifa diliyorum" dedi.