Yozgat Diyabet Derneği’nin düzenlediği “Yozgat Diyabet Buluşmaları” etkinliğinde diyabetli hasta ve yakınları bir araya geldi. Etkinlikte duyarlı vatandaşlar da katılarak destek verdiler. 

Diyabetli hastaların ve yakınlarının sorduğu sorulara etkinlikte Diyetisyen Betül Başer Uygül, Esra Uysal, Esra Murat ve Azime Bağcı cevapladılar. 
 
Hasta ve yakınları yaşadıkları sorunları anlatırken duygusal anlar yaşandı. Dernek Başkanı Meltem Yılmaz açılış konuşmasında derneği tanıtarak birlikten kuvvet doğacağının altını çizerek, yaşadığımız sorunlara birlikte çözüm bulunabileceğini belirtti, diyabetli hastalara çağrıda bulundu.

Yılmaz yaptığı konuşmasında ayrıca şunları söyledi; “Yaşadıklarımız tıpa tıp aynı olmasa da yaşadıklarımız benzer. Okulda çocuğumuzun ara öğünü telaşı, kan şeker ölçümü telaşını hepimiz yaşamış, farklı çözümler içinde olmuşuzdur. Ne kadar diyete dikkat etsek de belki de bir amcamız, teyzemiz şekerini düşüremiyordur. Sorunların bizim hayatımızı nasıl etkilediğini biliyoruz. İstedik ki birlikte yol alalım, birbirimize destek olup, sorunlarımızı birlikte çözelim. Diyabette en önemli şartın doktor kontrolünü olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum. Diyabette sonra insülin, diyet ve spor üç saç ayağı dediğimiz yaşam biçimini önemsememiz gerekiyor. Hem kendi hayatımızda hem de çevremizde farkındalık oluşturmak da birlikte bize düşüyor. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.