Diyabet Farkındalığı Geliştirme Konferansı Yapıldı

Diyabet Haftası etkinliği nedeniyle Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği tarafından düzenlenen “Diyabet Farkındalığı Geliştirme” Konferansı Bilal Şahin Kültür Merkezinde yapıldı.
Yayınlanma tarihi: 17 Kasım 2015, Salı günü, saat: 19:11

14-18 Kasım Diyabet Haftası etkinliği nedeniyle Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği tarafından düzenlenen “Diyabet Farkındalığı Geliştirme” Konferansı Bilal Şahin Kültür Merkezinde yapıldı.

Konferansta; Yozgat Devlet Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Şerife Sivrihisar, Diyetisyen Mustafa Akkol, Diyabet Eğitim Hemşiresi Şehri Arslan ve Bozok Üniversitesi öğrencisi Diyabetli bir hastanın konuşmalarının ardından, program renkli dakikalarla son buldu. Diyabetli hastalarla yapılan röportaj videolarının ardından, Diyabet Eğitim Hemşiresinin diyabet ile ilgili yazmış olduğu şiiri okuyarak salonda duygulu anlar yaşandı.  Program; Yozgat Sürmeli Folklor Sanat ve Kültür Derneği’nden Sedat Özdemir ve TRT sanatçısı İsmail Gülcan’ın sahne aldığı konferans Yozgat Sürmeli Türküsüyle coşkuyla bitti. 

Konferansta açılış konuşması yapan Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm.Dr. Cahit Bekir Kaykan; "Dengeli beslenme ve hareketli yaşam diyabeti önleme ve komplikasyonlarının azaltılmasında önemli yer tutmaktadır. Bu açıdan insan olarak acıkmadan yememek ve sofradan doymadan kalkmak ayrıca midenin 1/3 ‘ünü hava, 1/3’ünü su ve 1/3’ünü de yemekle doldurmak beslenmenin altın kuralıdır. Egzersize ek olarak evde ve iş yerinde kendi işlerimizi bizzat kendimizin yapmaya gayret etmesi hareketli yaşamımıza katkı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada ise, "Dünyada diyabetli hasta sayısı 382 milyon iken bu sayının 2035 yılında %55 oranında artarak 592 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Bu artışın başlıca nedenleri nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu obezite ve fiziksel aktivitenin azalmasıdır. Beslenme ve yaşam tarzındaki yanlışlıklara bağlı olarak son yıllarda çocuklarda ve gençlerde tip 2 diyabet prevalansı hızla artmaktadır. 2035 yılı tahminlerine göre Türkiye diyabetin dünyada en yüksek olduğu 10 ülke arasına girecektir.
         
Bizler insan olarak iki kıymetli şeyin değerini kaybetmeden bilmiyoruz. Birisi zamanki alınıp satılamaz ve geri getirilemez, diğeri ise sağlığımızdır. Zaman sermayemizi verimli kullanıp sağlıklı yaşam konusunda gayretlerimizi artırmalıyız." dedi. 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki