Diyabet Farkındalığı Geliştirme Konferansı Düzenlenecek

Kamu Hastaneleri Birliği tarafından, Yozgat Belediyesi Bilal Şahin Kültür Merkezi’nde 'Diyabet Farkındalığı Geliştirme Konferansı' düzenlenecek.
Yayınlanma tarihi: 12 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 14:28

Kamu Hastaneleri Birliği tarafından 17 Kasım 2015 Salı Günü Saat 14.00’de, Yozgat Belediyesi Bilal Şahin Kültür Merkezi’nde 'Diyabet Farkındalığı Geliştirme Konferansı' düzenlenecek. Yozgat Devlet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Yusuf Bozkuş, Diyetisyen Mustafa Akkol ve Diyabet Eğitim Hemşiresi Şehri Arslan’ın konuşmacı olarak katılacağı konferansta, diyabet farkındalığının geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca yaptığı açıklamada; "Diyabet, insülin eksikliği veya insülin etkisine direnç sonucu oluşan kronik metabolik bir hastalıktır. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de diyabet hastalarının sayısı artıyor. 2008 ile 2012 arasında hasta sayısı her yıl ortalama yüzde 17 oranında arttı ve 2 milyon 500 binden, 5 milyon 200 bin kişiye çıkı. Bu sürede görülme sıklığı da yüzde 3,5'ten 6,9'a çıktı. Yani Türkiye'de artık her 100 kişiden 7'sinde diyabete rastlanıyor.

Ayrıca yapılan hesaplara göre geçen 12 yılda diyabetin ortaya çıkma yaşı 5 yaş küçülmüştür. Artık insanlar daha genç yaşta diyabet hastası olmaya başlamışlardır. Bugün diyabetli değilsek, bile yarın bir diyabetli olma riski taşıdığımızı unutmayalım. Düzenleneceğimiz konferansı diyabet farkındalığını geliştirmek için yapmaya karar verdik, tüm halkımız davetlidir." dedi. 

Etiketler: ismail kurca   diyabet   konferans  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki