Diren-Iş yola çıkıyor

Otomotiv sektörünü sarsan iş bırakma eylemleriyle Türk Metal'den ayrılan işçiler yeni sendika için hazırlık yapıyor. Diren-İş adı ağırlık kazanırken, işçilerin birliği, Facebook sayfasından 'Başka sendika için acele etmeyin' mesajı verdi
Yayınlanma tarihi: 07 Haziran 2015, Pazar günü, saat: 00:34

Tahsin AKÇA-EKONOMİ

Otomotiv ve yan sanayii şirketlerinde üretimi durduran eylemlerin ardından işbaşı yapılırken sendikadan istifa eden işçilerin yeni sendika kurma hazırlığında olduğu öğrenildi. Üretimin yeniden başladığı Tofaş'ta, Türk Metal Sendikası'ndan istifa eden işçilerin Hak- İş'e bağlı Çelik-İş'e yönelerek yetki almaya yaklaşmasının ardından eylemlerin ilk başladığı Renault'da farklı bir görüntü var. Eylemcilerin kurduğu Metal İşçileri Birliği, Facebook sayfasından Renault işçilerine seslenerek mevcut 3 sendikanın dışında bir sendika kurulacağını bu nedenle başka bir sendikayı seçme konusunda acele etmemeleri çağrısında bulundu. 

HEDEF YENİ YAPILANMA 

Duyuruda, "Biz birlikte daha güçlü olacağımıza inandığımız için, yeni bir sendikasının temellerini atıyoruz. Aklımızdaki isim de Diren-İş Sendikası. Tofaş, Coşkunöz, Mako, Maysan Mando, Valeo, Çemtaş, Ototrim, Ford ve aklımıza gelmeyen diğer fabrikalarda çalışan kardeşlerim. Size sesleniyoruz. Acele etmeyin. Bizden haber bekleyin" denildi. Yeni sendika kurulmasındaki temel amacın, yeni bir yönetim yapısına sahip, ‘patron sendikası' yapılanmasından uzaklaşmak olduğu da iddia ediliyor.

NOTER ŞARTI 2013'TE KALKTI 

2013'te yapılan değişiklikle sendika üyeliği ve istifada noter şartı kaldırılmıştı. 7 Kasım 2013'ten itibaren ‘e-devlet'ten sendika üyesi olunabiliyor.

TEMSİLCİLERİN SEÇİMİ BEKLENİYOR

İşçilerin Renault'da yönetimle yapılan protokole göre yeni temsilcilerin seçilmesi için önümüzdeki hafta sandıkların kurulmasını beklediği, ardından kurulacak 7 kişilik komiteyle Diren-İş isminin ağırlık kazandığı sendikanın kurulması için girişimde bulunulacağı öğrenildi. Sektörde halen Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş örgütlü büyük sendikalar.

İŞ BIRAKMADAN ÖNCE ÜYELİKTE TABLO NEYDİ? 

                               ÜYE SAYISI                  YÜZDE

Türk Metal                  177.125                       75.95
Çelik-İş                       28.823                      12.36
Birleşik Metal              25.595                      10.97 
Diğer sendikalar            1.675                       0.72 

Etiketler: Diren-Iş   yola   çıkıyor  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki