TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, geçen yıl 76 adet Süt Üreten Tarımsal İşletme, 26 adet Et Üreten Tarımsal İşletme, 1 adet Süt Toplama Merkezi, 1 adet Et ve Et Ürünleri İşleme Tesisi, 147 adet Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Tesisi, 2 adet Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi Tesisi, 5 adet Kırsal Turizm Tesisin Yozgat’ta kazandırıldığını hatırlattı. 

IPARD II dönemi ile Mardin’de desteklemelerin devam edeceğini belirten İl Koordinatörü Türker, “IPARD-I Programı’nda desteklenen et ve süt besiciliği, et, süt ve su ürünleri işleme tesisleri, kesimhaneler, meyve ve sebze paketleme ve depolama tesisleri, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitkiler, yerel ürünler, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yeni dönemde manda sütü, manda eti, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği ve mantar üretimi eklendi. Ayrıca yeni dönemde işletmelerin öz tüketimine yönelik yenilenebilir enerji yatırımlarının yanında elektrik üretip satmasını amaçlayan ticari nitelikli yenilenebilir enerji yatırımları ile makine parkları da yeni sektörler olarak destek kapsamına alındı. IPARD II programında et ve süt üretiminde hibe oranı üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e; arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı ise yüzde 50’den yüzde 65’e çıkarıldı” ifadelerini kullandı. 

IPARD II programının 2’nci çağrı ilanına en kısa sürede çıkılacağı müjdesi veren Türker, “Yatırımcılarımızın, il koordinatörlüğümüze gelerek detaylı bilgi aldıktan sonra proje çalışmalarına başlamaları, girişimcilerimizin yaşayabileceği problemlerin önüne geçilmesi noktasında çok faydalı olur” açıklamasını yaptı. 

Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından önemli bir il olduğunu ifade eden Türker, “TKDK, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için büyük katkı sağlamaktadır. Çiftçilerimiz hazırladıkları projelerle daha modern tesislere, daha modern makine ve ekipmanlara sahip olmaktadır. Aynı zamanda IPARD-II Programının ilk proje çağrı döneminde ilk defa proje aldığımız yeni desteklerimiz, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımlarının da ilimiz için çok önemli yatırımlar olacağını düşünüyorum. Biz vatandaşlarımızdan daha fazla proje üretmelerini daha fazla yatırım yapmalarını istiyoruz. Amacımız ilimize en iyi hizmeti vermek, daha fazla projeler üreterek, AB desteklerinden daha fazla yararlanmaktır” diye konuştu.