Derinizle cihazlara emredeceksiniz

Bilim insanları, insan derisi üzerine yapıştırılan 0.5 milimetre kalınlığında bir çıkartmayla cep telefonu, bilgisayar ve benzeri elektronik cihazlara kumanda edilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Sıcaklık ve nem ölçen alıcıların ekleneceği iSkin'le, hasta sağlık takibi de yapılabilecek
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2015, Pazartesi günü, saat: 02:53

Almanya'daki Saarland Üniversitesi Max Planck Bilişim Enstitüsü'nden öğretim görevlisi Martin Weigel, insanların elektronik cihazları kendi derileri üzerine yapıştırılacak 0.5 milimetre kalınlığında bir çıkartmayla kontrol edebilmesini sağlayacak bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İnsan biyolojisine uygun parmak hareketlerini tespit edebilen alıcıların yerleştirildiği çeşitli desenlerdeki esnek ve katlanabilir iSkin adlı çıkartmayla, çalan cep telefonunu açmak ya da müziğin sesini ayarlamak mümkün olacak.

Weigel, yakın zamanda sıcaklık ve nem ölçen alıcıların ekleneceği iSkin'le, hasta sağlık takibinin de yapılabileceğine işaret etti. Silikon malzemeden yapılacak iSkin'in defalarca yıkansa da zarar görmeyeceğini söyleyen Weigel, "iSkin için ihtiyaç duyulan enerji, belki gelecekte doğrudan insan vücudundan elde edilebilecek" dedi. Weigel, iSkin'in satış fiyatını henüz belirlemediklerini ifade etti.

htgazete

 

Etiketler: Derinizle   cihazlara   emredeceksiniz  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki