Akdağmadeni İlçesinde dere yatağı üzerinde bulunan toplamda 800 m2 olan, 32 adet iş yerinin istimlak sürecini tamamlayan ilçe belediyesi, kendi öz kaynaklarıyla yaklaşık 6,5 Milyon TL’lik istimlak tutarını faizleriyle birlikte iş yeri sahiplerinin hesaplarına yatırdı. 

Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, "14 yıllık görev süremiz boyunca ilçemizin tıkanmış olan damarlarını bir bir açarak ilçemizi bugünkü durumuna getirdik. Akdağmadeni için büyük bir sorun teşkil eden, ömrünü tamamlamış, her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan, ilçemizin estetik yapısına uygun olmayan ve bulunduğu konum itibariyle büyük bir trafik sorununa neden olan dere üzerinde bulunan 32 adet iş yerini belediyemiz öz kaynaklarıyla yaklaşık 6,5 milyon TL gibi büyük bir tutarla istimlak ettik" dedi. 

Başkan Daştan sözlerine şöyle devam etti: "Her yıl gerçekleştirdiğimiz projeler le sorumluluk alanlarımız büyüyor. 14 yıllık hizmet süremizde ilçemizin önünü açacak yatırımları gerçekleştirmek için Akdağmadeni tarihinde görülmemiş bir şekilde bu güne kadar yaklaşık 15 Milyon TL tutarında istimlak gerçekleştirdik. İstimlak sürecinin tamamlandığı dere üzerinde bulunan 32 adet iş yerinin istimlak edilmesi de hiç kolay bir iş değildi. Bu dükkânların yıkılmasıyla birlikte Akdağmadeni’nin akciğerleri bir noktada açılmış olacak ve ilçemiz, esnaflarımız virane durumda bulunan bu yerlerden kurtulmuş olacaklardır. Bir konuya özelikle dikkat çekmek istiyorum; şuanda o iş yerleri çürük bir durumda ve dere yatağı üzerinde bulunuyor. Kanunen yıkılıp yeniden yapılması mümkün değil. Belediye olarak bizler oraya çürük raporu alıp herhangi bir istimlak sürecine girmeden o dükkânları kaldırma durumumuzda vardı. Ama Akdağmadeni Belediyesi olarak bu zamana kadar kamulaştırma konularında hiçbir vatandaşımızı mağdur etmediğimiz gibi dere yatağı üzerinde bulunan bu iş yeri sahiplerini de mağdur etmeme gayreti içerisinde olduk. Mahkeme kararıyla belirlenen tutarlar belediyemiz tarafından iş yeri sahiplerine ödenmiştir" dedi.

Yakın zamanda iş yerlerinin boşaltılması için gerekli işlemlerin başlatılacağını belirten Başkan Daştan en kısa sürede sürecin tamamlanarak, ilçe için çözülmesi zaruret haline gelmiş bir sorunun da bu şekilde çözüme kavuşturulacağını belirtti.