Ankara’da darbe girişiminde Kazan ilçesinde Akıncılar Hava Üssünden açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Yasin Yılmaz (35), TBMM yakınlarında yine darbeciler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ali Urel (42) ve Ankara Beştepe’de darbeciler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Mustafa Koçak (33) son yolcuğuna uğurlandı.
 
Ankara’nın Kazan ilçesinde bir markette işçi olarak çalışan evli ve bir çocuk babası Yasin Yılmaz, 15 Temmuz akşamı yapılan askeri darbe girişimine karşı, demokrasi mücadelesi vermek için yapılan darbeyi protesto gösterisi sırasında Akıncılar Havva Üssünden açılan ateş sonucu şehit oldu.  Yılmaz’ın cenazesi bugün memleketi  Akdağmadeni ilçesine bağlı Oluközü beldesinde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra belde mezarlığında toprağa verildi.
 
Cenaze törenine Vali Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Öte yandan yine aynı gece Ankara’da TBMM yakınlarında yine darbeciler tarafından açılan ateş sonucu şehit olan 42 yaşındaki Mehmet Ali Urel de memleketi  Çayıralan ilçesi İnönü köyünde öğlen namazının ardından toprağa verildi. 42 yaşındaki demokrasi şehidi Mehmet Ali Urel’in ailesine taziye ziyaretinde bulunan Vali Kemal Yurtnaç, şehidin ailesine başsağlığı ve sabır diledi.
 
Ankara Beştepe’de yine darbeciler tarafından açılan ateş sonucu şehit olan merkeze bağlı Gülyayla Köyü nüfusuna kayıtlı 33 yaşındaki Mustafa Koçak saat 19.30 da kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Vali Kemal Yurtnaç aileye taziyelerini iletti.
 
Türkiye’nin iki gündür büyük bir ihanetle karşı karşıya olduğunu ifade eden Yurtnaç, “Bu ihanetin daha öncesi var. Ancak son anda ki yaptıkları işler işgal ordularının bile yapmadığı bir şey. Devletin, milletin parasıyla alınan uçaklarla, helikopterlerle sivil halkın üzerine vicdansız ve cani bir şekilde ateş açtılar. Birçok şehidimiz var ama şuna inanın ki, devletimiz idaresiyle, güvenlik birimleriyle dimdik ayaktadır. Bunlara da hukuk sınırları içerisinde ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır. Devletin içerisinden, adliyesinden, idaresinden bütün birimlerden bunları teker teker temizleyeceğiz” dedi.
Vali Yurtnaç, “Bu devlet, cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız tüm devlet görevlileri ile birlikte bunları top yekûn ortadan bertaraf edeceğiz. Halkın gücüne inanın. İki günden beri tüm vatandaşlarımız gecenin bir yarısından sabahlara kadar sokaklarda. Seçilmiş iktidarların gücüne inanın. Seçilmiş meşru bir iktidar, halkın büyük bir gücü ile ülkeyi yönetmeye gelmiş bir iktidarın gücünü dünyada kimse hafife alamaz” diye konuştu.
 
İki günden beri sabahlara kadar dışarlarda olan halkın her şeyin üstünde olduğunu kaydeden Vali Yurtnaç, “İki üç tane çapulcuya ölümü pahasına papuç bırakmamış bir halk var. Risk devam ettiği sürece biz hükümetimiz ve devletimizin yanındayız, sokaklardayız. Bu gücü kimse görmemezlikten gelemez. Bu olayların yaşandığı ilk gün gece bize haber geldi,  böyle bir durum var kendinize dikkat edin denildi. Ama biz ne yaptık,  biz abdestimizi aldık sokağa çıktık. Biz dışarı çıkınca vatandaşımız da geldi. Ben buradan demokrasi mücadelesi için sokağa dökülen vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Biz devletin gücünü kullanıyoruz ama siz yanımızda olunca daha güçlü oluyoruz. Polisimiz, askerimiz güneydoğuda terörle mücadele ediyor ve bu topraklar için şehit düşüyor. Bu saldırılarda da şehit olanlar bizim demokrasi şehitlerimiz. Buna niyet edenlerde halkın bu olayın karşısına nasıl dik durduğunu, iradesine nasıl sahip çıktığını gördüler. Bundan sonra bu ülkede Allah’ın izni ile hiçbir şey olmaz. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Gerekirse bu millet vatanı için ölür ama vatanını, milletini, bayrağını, özgürlüğünü kimseye de bırakmaz. Biz sonuna kadar buradayız. Bir tek canımız var, o can da Cenabı Allah’ın takdir ettiği zaman biter. Vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan, iki gündür sabahlara kadar sokaklara dökülen insanlarımıza, Yozgat halkına hizmet etmekten dolayı da çok mutluyum, çok gururluyum” ifadelerini kullandı.