Davutoğlu, Bahçeli'nin Kapısını Bu Teklifle Çalacak

AK Parti, MHP'ye götüreceği teklifte ilk olarak, Bahçeli'nin de istediği şekilde en erken seçim takvimi olan ekim ayını önerecek, azınlık hükümeti için de destek isteyecek.
Yayınlanma tarihi: 14 Ağustos 2015, Cuma günü, saat: 10:01

CHP ile koalisyon defterini kapatan ve "erken seçim" açıklaması yaptıktan sonra MHP lideri Bahçeli'den görüşme için olumlu teklif alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli ile bir araya gelecek.

EN YAKIN TARİHTE ERKEN SEÇİME GİDEBİLMENİN YOLLARI
AK Parti, en yakın tarihte erken seçime gidebilmenin yollarını arıyor. Bu yol içinde MHP'nin yardımına ihtiyaç duyan AK Parti, "Seçim sonrasında MHP'nin istediği gibi en erken tarihte seçime gitmenin yolu azınlık hükümeti ve seçim tarihinin ekim ayında gerçekleşmesi" diyecek.

AK PARTİ'NİN MHP'YE GÖTÜRECEĞİ TEKLİF
AK Parti'de hukukçulardan oluşan bir heyet "3 natifli seçime gitme" formülü üzerinde çalışıyor. AK Parti'nin MHP'ye götüreceği teklifte ilk olarak, Bahçeli'nin de istediği şekilde en erken seçim takvimi olan ekim ayını önerirken, azınlık hükümeti için de destek isteyecek.

İLK VE EN GÜÇLÜ FORMÜL
AK Parti'nin MHP'den olumlu yanıt alması halinde, Davutoğlu hükümet kurma görevini iade edecek ve 62'inci hükümetin istifasını onaylanmasını isteyecek. Azınlık hükümeti olacak 63. hükümetin oluşması için ise yeni Bakanlar Kurulu'nun listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Ardından Meclis'te bu Bakanlar Kurulu güvenoyu isteyecek. AK Parti'nin MHP'ye götüreceği ilk ve en güçlü formül bu olacak.

"KANUNLA" SEÇİM KARARI ALINACAK
2. formül ise muhalefete karşı "kanunla" seçim kararı alınması. AK Parti her ne kadar bu şıkka zayıf baksa da Meclis'te Anayasa Komisyonu oluşturarak, AK Parti milletvekillerince seçim kararı teklifi verecek. Anayasa Komisyonu bütün muhalefet partilerinin de destek vermesi beklenen seçim kararının çıkması olası şıklar arasında görünüyor.

SON İHTİMAL MECLİS KARARI
Son ihtimal ise Meclis'in karar alması. Burada mevcut hükümetle seçime gidilecek. Ancak, mevcut hükümetin de basit çoğunlukla güvenoyu alması gerekiyor.Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasal yetkisi olan 45 gün içinde seçilme gidilmesi yönündeki yetkisini kullanması beklenmiyor. Öte yandan, Meclis'in haftaya Cuma günü olağanüstü toplanması bekleniyor.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki