Yozgat'ta damızlık kaz yetiştiriciliğini geliştirmek için başlatılan projeler tamamlandı. Bunlardan en önemlileri olan damızlık kümesler, kuluçkahane ve kesimhane yapımları Bozok Üniversitesi tarafından desteklenerek Ziraat Fakültesi öncülüğünde Yozgat iline kazandırıldı. 

Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Boz tamamlanan işletmelerde incelemelerde bulundu. Fakülte Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, “Kaz yetiştiriciliği, Yozgat ve ülkemiz açısından rekabet gücü ve katma değeri yüksek bir üretim sektörüdür. Elde edilen ürünlerin geleneksel tüketim alışkanlığı içerisinde olması ise süreklilik ve sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. Bu avantajları ele alınarak yapılan çalışmaları sonucu iki adet kümes, bir adet kesimhane ve bir adet de kuluçkahanenin inşaatı tamamlanmış olup, ekipman alımına başlanan tesisin Yozgat yerelinde ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi. 

Türkiye’ye örnek olması amacıyla başlanan tesis yapımının yerelde Yozgat ilinin ihtiyacını karşılayacak, ruhsatlandırma işlemlerinin ardından kapasite bakımından sadece Yozgat’a değil tüm Türkiye’ye hizmet vereceğini ifade etti. 

Prof. Dr. Karadağ, bu tesisin üretici ve çiftçisinin yanında olup müteşebbislere yol gösterecek ilk entegre kamu tesisi olduğunu, bu örnek modelden yola çıkarak özel sektörün üretime girebileceğini belirtti. Hali hazırda yerli ırk kazlar üzerine ıslah çalışmaları yapıldığını, ruhsatlandırma işlemleri sonucunda ihtiyaç dahilinde kontrollü dış kaynaklı damızlık ithalatı projeler kapsamında çiftçilere ulaştırılabileceğini belirtti. 

Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, “Başlangıçta 1000 adet damızlık kaz kapasitesi ile üretime başlayacak olan tesis, günlük 500 adet kaz kesimi gerçekleştirerek, aylık 6000 adet yumurta kuluçka edecek. Bu bağlamda Bozok Üniversitesi sektörün gelişmesini sağlayarak, üretici, çiftçi ve müteşebbislerini devamlı olarak destekleyecektir.” ifadelerini kullandı.