Damızlık Akkaraman Koçları Törenle Dağıtıldı

'Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi' kapsamında, Sarıkaya'da 40 üreticiye, 80 adet Akkaraman koç dağıtımı yapıldı.
Yayınlanma tarihi: 17 Ağustos 2016, Çarşamba günü, saat: 10:33

"Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında Sarıkaya İlçesinde, 40 üreticiye, 80 adet Akkaraman koç dağıtımı yapıldı.

Törende konuşan Kaymakam Yasin Özcan "Yöremiz tarım ve hayvancılıkta öne çıkmış bir bölge geçim kaynaklarımızın en başlıcaları bunlar. İnşallah Tarım Bakanlığımızca, İl Tarım Müdürlüğümüzün desteğiyle yapılan bu desteklemeler sayesinde çiftçilerimiz daha güzel daha sağlıklı daha verimli sürüler elde ederler kazançları daha bol olur. Bu projenin ilçemizin tarımsal verimliliğine katkı sağlayacağını temenni ediyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim" dedi.

Daha sonra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, koçların teslimatı öncesinde yaptığı konuşmada, "Hayvancılık Genel Müdürlüğünün Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi 2014 yılından itibaren Yozgat ilinde de uygulanmaya başlamıştır. O zaman merkezde 48 koç dağıtımı yapıldı. Geçen sene de Sorgun İlçemizde 60 koç dağıtımı yapıldı. Bu senede inşallah Sarıkaya, Çayıralan ve Çandır ilçelerinden toplam 40 yetiştiricimize 80 adet damızlık akkaraman ırkı koçlarını dağıtımını yetiştiricilerimize vereceğiz.

Bu projedeki amacımız proje kapsamında yer alan yetiştiricilerimize tahsis edilen Damızlık Koçlara ait verimlilik ve sürüye olan katkısının Müdürlüğümüz tarafından 3 yıl boyunca takip edilecek. Ayrıca sürü içinde akrabalı yetiştiricilikten kaynaklanan olumsuzlukları (verimsizlik, genetik bozukluklar, sakatlık ve hastalıklar, vs.)  ortadan kaldırmak olup, sürüde kan değişimini sağlamak, tüm yetiştiricilerimize hayırlı olsun" dedi. ​

Konuşmaların ardından 40 üreticiye toplam 80 adet damızlık Akkaraman Koçları teslim edildi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki