Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yozgat Valiliğinin 'Daha Temiz Bir Çevre' hedefiyle il genelindeki 572 köyün çevre temizliği için İl Özel İdaresi tarafından alınan 10 çöp kamyonu, 1 çöp taksi, 1 vidanjör, 1 gezici sinema, 5 cip ve 3 bin 200 adet çöp konteynerinin dağıtım törenine katıldı. 

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Adalet Bakanı Bozdağ'ın yanı sıra, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Yozgat milletvekilleri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal, İlçe Belediye, çok sayıda muhtar ve vatandaş katıldı.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, hizmete girecek olan araçların değerinin 5 milyon 815 bin 453 lira olduğunu söyledi.
 
Bu araçlarla birlikte 160 aracın özel idare bünyesinde hizmet vereceğini belirten Yanık, “İl Özel İdaresi olarak köylerimizin içme suyu sorununu çözdük. Daha önce kanalizasyonu olan 30 köy sayımızı 500’e çıkardık. Yine 500 köyümüze çocuk oyun parkları kurduk. Tüm köylerimizde parke uygulaması başlattık. Köy yollarımızın daha kaliteli hale gelmesi amacıyla saatte 240 ton BSK sıcak asfalt üretimi yapabilen bir tesis kurduk. Bununla birlikte sıcak asfalt üretimimiz saatte 320 tona çıkmış oldu. Bu gün ise hizmete giren araçlarımızla birlikte köylerimizin çöplerini toplayarak yeni bir hizmet halkasını daha bünyemize eklemiş olacağız” dedi.
 
Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise, “Allah’a şükürler olsun ki Yozgat’a yapmış olduğumuz hizmetlere her geçen gün yenisini ekliyoruz. Kendimizi de her geçen gün yenilemek suretiyle insanlarımızı daha iyi hizmetlerle buluşturmaya çalışıyoruz. Bu günde burada hizmete girecek olan araçlarımızla köylerimizi yaşanabilir bir yer haline getirmek için alt yapı hizmetlerini sunmuş oluyoruz. Tüm halkımıza bu hizmetin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
 
Daha sonra kürsüye çıkan Vali Kemal Yurtnaç, burada yaptığı konuşmada, Türkiye geneline bakıldığında tüm köylerin çöplerinin toplandığı fazla il sayısının olmadığını söyledi.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile köy ziyaretlerinde su havzalarında, tarla kenarlarında birikmiş çöplerin dikkatlerini çektiğini kaydeden Vali Yurtnaç, “Biz köylerimizde ki bu görüntüyü gördükten sonra Adalet Bakanımızın talimatıyla böyle bir uygulama başlatmaya karar verdik. İl genelinde çöplerin toplanmasıyla ilgili görev dağılımımızı yaptık” ifadelerini kullandı.
 
Bu yeni hizmet ile istihdama da katkı sağlandığını belirten Vali Yurtnaç, “Köylerimizin çöplerini toplamak amacıyla başlattığımız bu hizmet sayesinde 41 insanımıza da iş imkanı sağlamış olduk. Bir çerçevede de istihdama katkı sağlıyoruz. Yozgat’a yaptığımız ve yapacağımız hizmetler sadece bununla sınırlı değil. Bu yıl içerisinde 5 tane ilkokul, 3 tane lise, 1 tane öğrenci yurdu yapacağız. Bunların tamamı özel idare bütçesinden ayırdığımız kaynaklarla yapacağız. Önümüzdeki yıllarda da özel idare bütçesini daha aktif kullanmaya gayret edeceğiz ve bu hizmetleri daha kaliteli bir hale getireceğiz. Köylerimizin yollarının standardını da yükseltiyoruz. Özel idare bünyesine kazandırdığımız saatte 240 ton BSK sıcak asfalt üretimi yapan plentimizle köylerimizin yollarını sıcak asfaltla buluşturuyoruz” diye konuştu.
 
Yozgat’ı her yönüyle geliştirmek için yoğun çaba gösterdiklerini ifade eden Vali Yurtnaç, “Her zaman söylüyorum. Yozgat’ı kongre, termal ve spor turizminin yeni adresi haline getireceğiz. Bunu yeni bir bakış açısı, yeni bir hedef olarak Yozgat’a sunmaya çalışıyoruz. Termal kaynaklarımızı daha kullanılır hale getireceğiz. Hızlı tren, havaalanı, üniversitesi ve üçüncü organize sanayi bölgesi ile beraber Yozgat orta vadede koşan bir şehir haline gelecek. Bunu bir hayal gibi kesinlikle görmeyin. Yozgat’a yatırım yapacak olan iş adamlarımız kesinlikle kazanacaktır” şeklinde konuştu.
 
Vali Yurtnaç, araçların hizmete girmesinde emeği geçen başta Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ, milletvekilleri ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. 

Törende konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, çöp dağıtım araçlarıyla Yozgat'ta son derece önemli olduğuna inandıkları bir hizmetin başlangıç vuruşunu yaptıklarını belirterek, "Yozgat hamdolsun son dönemlerde pek çok alanda diğer illerle de mukayese edildiğinde, üstünlük içerisinde pek çok eser kazandı. Hizmet aldı ve yeni bir yol ayrımına geldi. İnşallah bundan sonra da yoluna devam edecektir" dedi.

2017 yılının Yozgat açışından büyük önem arz ettiğini anlatan Bozdağ, "İlk olarak özel idaremizin Yozgat'ımızın köylerine sıcak asfalt uygulamasını Ocak 2017 tarihi itibariyle başlatmış olmasıdır. Bundan önceki yıllarda stabilize yollar, asfalt kaplama yollar ve diğer yollar üzerinde durduk ama gördük ki zaman içerisinde bu yolların bakımı daha fazla masraf gerektiriyor. Yolların standardını korumak daha zor hale geliyor. Standardı kalıcı kılacak vatandaş memnuniyetini daha ileri noktaya taşıyacak bir adım atmamız lazımdı. Sayın Valimiz Yozgat'a atandığı zaman milletvekillerimizle beraber konuştu. Yeni dönemde Yozgat'ın köy yollarını sıcak asfaltla buluşturma projesini hayata geçirdi. Onun için yeni bir asfalt plenti kuruldu. 2017'de sıcak asfalt uygulamasına besmele ile başladık. Bu bir günde bitecek iş değil. Yoğunluğa, nüfusa göre, ana yol oluşuna göre ve Yozgat'ın imkanlarına göre biz bunu adil bir şekilde Yozgat'ımızın bütün köylerine uzatacağız ve Yozgat'ın köyleri önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde tamamının sıcak asfalta buluşmasını sağlayacak ve büyük bir değişimi hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Bozdağ sözlerini şu şekilde sürdürdü. "2017'de Yozgat'ımız için önemli olduğunu düşündüğümüz projelerden birisi de bugün hep beraber başlangıcını yaptığımız köylerimizin çöplerinin, şehirlerimizde il merkezimizde ve ilçe merkezlerimizde beldelerimizde olduğu gibi Özel İdare marifetiyle toplanmasıdır. Bundan sonra Yozgat'ımızın köylerinde çöp konteynerleri olacak. Çöpleri mütemadiyen toplanacak ve köylerimizdeki temizlik, şehirlerimizdeki gibi çöp açısından temin edilmiş olacaktır. Bu Türkiye bakımından da önemli bir proje. Türkiye'mizin 81 ili var. Hangisinde bütün köylerin çöpleri, şehirdeki gibi toplanan bir hizmet görüyor. Onun için köyde yaşayan aziz hemşerilerimize bu hizmetinde hayırlı olmasını diliyorum."

Düzenlenen törenin ardından Vali Kemal Yurtnaç ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, çöp araçlarını inceleyerek bir çöp kamyonunda test sürüşü yaptı.