Yozgat AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, burada yaptığı konuşmasında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bozdağ’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar:

MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA YALAN SÖYLÜYORLAR
Hükümetimize dönük algı operasyonu yapan gazetelere, televizyonlara yorum yapmak için çıkanlar ABD'ye AB'ye ve daha birçok yere Türkiye'yi şikayet edenler, Türkiye'de işler iyi gitmiyor diye ihbarda bulunan müfterilere, muhbirlere diyorum ki gelin Yozgat'a bakın, bırakın oraları siz buraları görün halk liderinin yanında kendiyle beraber yürüyen Ak Kadronun yanındadır bunu her defasında göstermiştir, göstermeye de devam edecektir. Ancak itibar suikastçıları vazifelerine devam ediyorlar. Bin bir türlü iftirayı bin bir türlü yalanı hakikat gibi söylemek için gazeteler televizyonlar çıkarıyorlar, milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar. Yalanı koyduk bir kenara, iftira ediyorlar, suç uyduruyorlar bunların hesabını görmeye Rabbim yeter ama bu aziz millet de bunların demokratik hesabını Allah'a bırakmaz sandıkta bu millet bu hesabı gördü. İnşallah sonraki seçimlerde de bu hesabı tekrar görecektir, onun için bu algı operasyonu sonuçlarına karşı biz hakikatin sözcüsü ve temsilcisi olacağız. Yalana, dolana iftiraya kapıları kapatacağız.

ANAYASA MAHKEMESİNE MÜRACAAT EDİYORLAR
Sayın Cumhurbaşkanı bütün herkesle davalık diyorlar. "Bir twit atılıyor hemen yargılanıyor, bir laf söyledi hemen yargılanıyor” deniyor. Söylenen şeyler TCK 299'uncu Anayasaya maddesine aykırıdır. Değerli hemşerilerim Anayasada 299'uncu madde diye bir madde var. Bu madde Cumhurbaşkanına hakareti suç sayan ve bunu cezai yaptırıma bağlayan bir madde ama bu madde TCK'ya ne zaman konmuş biliyor musunuz? 90 yılı aşkındır bu madde bizim ceza kanunumuzda var. Bütün Cumhurbaşkanları döneminde Atatürk dahil, tüm Cumhurbaşkanları döneminde bu kanun yürürlükte kaldı ama dikkat edin o günden bugüne hiçbir Hakim, hiçbir Savcı, hiçbir hukukçu, hiçbir bilim adamı 299'uncu maddenin Anayasaya aykırı olduğu iddiasında bulunmamıştır. Ben hatırlamıyorum böyle bir iddiayı, arkadaşlarıma da söyledim böyle bir iddia var mı diye onlarda bulamadılar. Birden bire iki tane Hakim çıkıyor ayrı ayrı yerlerde o maddenin Anayasaya aykırı olduğu kanaatine varıyorlar ve Anayasa mahkemesine müracaat ediyorlar. Birden bire bazı siyasetçiler çıkıyor ilham geldi zannedersiniz bu maddenin Anayasaya aykırı olduğunu söylüyor.

Anayasa mahkemesine müracaat ediyorlar. Birden bire bazı siyasetçiler çıkıyor ilham geldi zannedersiniz, bu mahkemenin Anayasaya aykırı olduğunu söylüyor. Birden bire hukukçular çıkıyor bu mahkemenin Anayasaya aykırı olduğunu söylüyor. Bu mahkemeler Anayasaya aykırı değil, ama sizin ahlakınıza aykırı, sizin sahip olduğunuz değerlere aykırı olabilir çünkü küfretmeyi sizin ahlakınız, sizin değerleriniz eleştiri kabul edebilir. Ama bu toplum bunu kabul etmez. Türk toplumu küfretmeyi meşru, ahlaki, hukuki kabul ediyor mu? Birisi sizin ananıza, eşinize, kızınıza, çocuklarınıza, ölmüş ananıza babanıza ve zürriyetinize  sinkaflı küfürler yağdırdığı zaman gülüp geçiyor musunuz? Kim bunu yaptığı zaman ona karşı mutlaka bu toplum tepki koyuyor, refleks koyuyor, hukuka gidip hakkını arıyor. Cumhurbaşkanı ile ilgili hep bunu söylüyorlar tweetleri alıyorsunuz, okuduğunuz zaman yüzünüz kızarıyor emin olun yani gerçekten ben o tweetleri sonuna kadar okuyamıyorum. Aldığım Yozgat kültürü ahlakı buna izin vermiyor. Yüzü kızarmadan okuyanlar varsa buyursunlar okusunlar.  Dünyanın neresinde ülkenin Cumhurbaşkanına sinkaflı küfretmek anlayışı olabilir, hiç bir yerde yok. Amerika'da suç , Fransa'da suç bu, İngiltere'de bu, Avusturya'da suç. Ne kadar demokratik hukuk devleti varsa her birerinde bu konu suç olarak düzenlenmiş, ceza yaptırımına bağlıdır. Oralarda da küfür hakaret eden olduğu zaman yasalar gereği soruşturulur ve ceza verme gerektiren bir durum varsa mahkemeler ceza tayin eder. Dünyanın her yerinde bu olay var mı? Peki bizde yaşanan bu olaylar oralarda bu kadar var mı yok mu, oralarda bu kadar yok. Türkiye'de birden bire bir patlama oldu! ama oralarda niye yok! ve Türkiye'de çok ona bir bakmak lazım. Avrupa'dan gelen bazı temsilcilerle görüştüğümüzde biz kendilerine soruyoruz dosyayı önlerine koyuyoruz, sizin ülkenizde sizin Cumhurbaşkanımıza devlet başkanımıza şu yazılanlar gibi yazı yazanlar, tweet atanlar var mı diye sorduğumuzda onların bile yüzü kızarıyor.

TÜRKİYE’NİN CUMHURBAŞKANINA İTİBAR SUİKASTI YAPIYORLAR
Biz kendilerine söylüyoruz. Dosyayı önüne koyuyoruz. Kendi ülkenizde sizin cumhurbaşkanınıza, devlet başkanınıza şu yazılanlar gibi, tivit atanlar yazı yazanlar var mı diye sorduğumuzda onların da yüzü kızarıyor. Oralarda algı hakimlerin ve savcıların uygulamasından değil, kanunlarda bu konun suç olmamasından değil, oradaki algı cumhurbaşkanına devlet başkanına saygıyı sevsin sevmesin herkesin esas kabul etmesinde. Küfretmeyi hakaret etmeyi marifet gibi görmemelerinde. Yok orada böyle olaylar. Olsa mutlaka olunca karşılığı olur. Ama bakın bu paralel alçaklar onların uyduları, fek hesapları başka başka yollar. Türkiye’de Türkiye’nin huzurundan, istikrarından rahatsız olan bütün çevreler, bölücü terör örgütü ve diğer alfabede isim bırakmayan bir birinden farklı terör örgütleri, dışarda Türkiye’nin güçlenmesinden büyümesinden rahatsız olan çevrelerin tamamı Türkiye’nin Cumhurbaşkanına itibar suikastı yapıyorlar. Milletin gözünden Cumhurbaşkanı’nı düşürmek için yapıyorlar.

Avrupa Konseyi ilk defa TCK 299'un uygulaması incelemek üzere komisyona görev verdi Avrupa konseyine üye 47  ülkenin neredeyse tamamında Cumhurbaşkanına Devlet başkanına hakaret suçtur. Avrupa Konseyi bugüne kadar bu ülkelerin herhangi biriyle ilgili böyle bir görevlendirme yapmadı ama elbirliğiyle Cumhurbaşkanımıza karşı içerden ve dışardan bazı çevreler bir kampanya yürütüyorlar. Yozgat’tan sesleniyorum ne yaparsanız yapın bu milletin Cumhurbaşkanına olan muhabbetini yok edemeyeceksiniz Allah'ın sevdiğini milletin sevmesine de engel olamayacaksınız. Bugüne kadar yapılan kampanyalardan netice alınmadı bundan sonrada alınamayacaktır. Ahlaksızca, hukuksuzca yürütülen büyük bir kampanya var bunu deşifre etmek ve milletimize göstermek için bu bilgilendirmeyi yapmak gereği duyuyorum. Milletimiz Yozgat’ta olduğu gibi 81 ilde de olduğu gibi Cumhurbaşkanını sevmeye gönlüne basmaya devam edecektir.

Ülkemizin doğusu, batısı her tarafı yangın yeri; Suriye de yönetim boşluğu var kan gölüne dönmüş vaziyette, Irak ve Ukrayna’da da sorunlar var.  Diğer ülkelerde de birçok sorunlar var. Türkiye bu sorunların tam ortasında, düşünün etraf yanıyor. Türkiye huzur adası olarak ortada duruyor, bundan kim rahatsız olmaz, Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen herkes bundan rahatsız olur. Türkiye zarar görsün isteyen herkes bundan rahatsız olur ve rahatsız olunca da taşeron terör örgütlerine destek verildi, bölücü terör örgütü başta olmak üzere askerimize polisimize kurşun yağdırdı.