Bir dizi etkinlik ve toplu açılış için Yozgat'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yılda 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanımız, Yozgat ile Sorgun arasında Fakıbeyli öyü yakınlarında inşaa edilecek. Etüt çalışmalarının bir bölümüyle ÇED raporu tamalandı. Bu yıl içinde yapım ihalesine çıkılması planlanıyor." dedi.

Erdoğan, Sorgun Kent Merkezi'nde gerçekleştirilen toplu açılış törenindeki konuşmasında, öncelikle belediye başkanlığını ziyaret ettiğini, Yozgat'taki Bozok Üniversitesinin kendisine fahri doktora ünvanı tevdi edeceği törene katılacağını söyledi.

Toplam yatırım tutarının 321 trilyon lira olan 30 kalemde 74 ayrı projenin resmi açılışını gerçekleştirdiklerini bildiren Erdoğan, eğitimde son üç yılda şehre kazandırılan toplam 354 dersliğin, 500 öğrenci kapasiteli pansiyonun, bir spor salonunun, 574 yataklı öğenci yurdun açılışlarının yapılacağını duyurdu.

Erdoğan, Bozok Üniversitesinin çeşitli fakültelerinin açılışının gerçekleşeceğini dile getirerek, ayrıca Sarıkaya Fizik ve Rehabilitasyon Yüksekokulunun YÖK'te Genel Kurul'da onaylandığını duyurdu.

Yozgat ve Sorgun'da Gençlik ve Spor, Çevre ve Şehircilik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Kültür ve Turizm ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının ve sağlık alanında açılışı yapılacak projeleri anlatan Erdoğan, Sorgun'nun doğu yönündeki ulaşımı bakımından 24 trilyonluk yatırım bedeli olan Çekerek yol ayrımı köprüsünün açılışının da yapılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yozgat'ın en çok göç veren şehirlerden birisi olduğunu ifade ederek, göçü önlemenin yolunun, insanların hayatlarını devam ettirecek işleri bulabilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Yozgat'ta eğitimde 2 bine yakın derslik yapıldığını dile getiren Erdoğan, sağlık, toplu konut ve ulaşım alanında yapılan gelişmelere de değindi.

Erdoğan, Yozgat'ta 374 kilometre bölünmüş yolun bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: 

"Bu yolların kalitesiyle ilgili sorunların olduğunu biliyorum, bu konuda ciddi bir çalışma yürütülüyor. Pek çok güzergahta 340 trilyonluk yatırımla yeni yol çalışmaları devam ediyor. Yozgat'ın ulaşım alt yapısı için bugüne kadar yaklaşık 2 buçuk kat trilyon lira harcandı. Sayın Adalet Bakanımızın takibiyle meseleyi hızlandırdık ve nihai aşamaya getirdik. Gerek Sayın Başbakan, gerek Sayın Ulaştırma Bakanımız ve milletvekillerimizin de bu talepleri karşısında, geçtiğimiz haftalarda ilgili bakanlarımızla birlikte geldiler. Son incelemeleri yapıp, sizlere müjdeyi verdiler. Bugün ben de Yozgat Havalimanımızın hayırlı olmasını diliyorum. Yılda 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanımız, Yozgat ile Sorgun arasında Fakıbeyli Köyü yakınlarında inşaa edilecek. Etüt çalışmalarının bir bölümüyle ÇED raporu tamalandı. Bu yıl içinde yapım ihalesine çıkılması planlanıyor."

Ankara-Sivas hızlı tren hattı projesinin inşasının sürdüğüne değinen Erdoğan, projenin 7.5 katrilyona mal olacağını söyledi. Projede gecikmeler yaşandığının farkında olduğunu belirten Erdoğan, "Biliyorsunuz, doğumlarda bile erken, geç doğum olabiliyor. Burada da böyle bir durum var. Ama proje güzergahı, gerçekten çok zorlu geçişleri içeriyor. Kırıkkale - Sivas kesiminde yüzde 81'lik ilerleme sağlandı. Kırıkkale - Kayaş arasının ihalesi de yapıldı. Yerköy - Sivas hattı üzerinde uzunluğu 18 kilometreye yaklaşan tam 9 tünel bulunuyor. Sadece Akdağ Madeni Tüneli 5 bin 120 metre uzunluğunda." diye konuştu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ