Çoşkun, Dedektör zehirlenmeleri önler

Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Osman Coşkun, karbonmonoksit zehirlenmelerinin küçük bir gaz dedektörü ile önlenebileceğini ifade etti.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 23:51

Kış mevsimi ile birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış yaşandığını birçok zehirlenmelerin de ölümle sonuçlandığını belirten Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Osman Coşkun, Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri olarak 3 yıl önce ‘Sessiz teröre karşı her eve gaz dedektörü’ uygulaması başlattıklarını hatırlattı. Son günlerde ülkenin pek çok şehrinde olduğu gibi Yozgat’ta karbonmonoksit zehirlenmeleri yaşandığına dikkat çeken Coşkun, sobadan sızan gazın gece insanları uykusunda sessiz bir ölüm olarak yakalayıp, yuvaların yıkılmasına sebep olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz günlerde Yozgat’ta 9 Suriyeli mültecinin sobadan sızan gazdan zehirlendiğini ve buna benzer ülke genelinde çok sayıda zehirlenmelerin olduğun ve bazılarının ölümle sonuçlandığını vurgulayan Coşkun, "3 yıl önce başlattığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da bir genelge ile destek verdiği ‘Her eve gaz dedektörü uygulaması’nın yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bakanlık, Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına gönderdiği genelge ile kömür dağıtılan her vatandaşa bir de dedektör verilmesi talimatı vererek, aynı şekilde tüm kurum ve kuruluşların vatandaşın sağlığını koruma noktasında sorumlu olduğunu belirtti” dedi.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin günümüzde terörden daha tehlikeli olduğunu ifade eden Coşkun, “Başta yöneticiler olmak üzere sobadan sızan sessiz teröre karşı tüm vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyoruz. İlimizde, ilçemizde veya köyümüzde beldemizde bu şekilde hayatını kaybetmiş bütün insanlardan tüm mülki amirlerimiz sorumludurlar. Yani şuanda terörizm var ve bu terörün önlenmesi için öncelikle mülki amirlerimizin bu konuda çok ciddi çalışma başlatması lazım. Bu gazın rengi yok, kokusu yok, tadı yok, dolayısıyla sessiz ve sinsice insanlarımızı katlediyor, buna biz savaş açmalıyız yani bir an önce seferberlik başlatmalıyız. Nerede bir soba yanıyorsa o sobanın yakınında duvara otuz santimetrelik, bir metrelik mesafede sobaya bu gaz dedektörlerinin takılması lazım. Avrupa Birliği standardına uygunluk sertifikası ve TSE belgesi olan dedektörlerin takılması lazım. Özellikle sobalı evde oturan kardeşlerimiz dedektörden temin edip evine taksın ondan sonra rahat uyusunlar. Küçük bir dedektör tehlike anında bütün aile fertlerinin hayatını kurtarabilir” diye konuştu. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki