Çörekotu'nda hasat başlıyor

Yozgat'ta yürütülen natif ürün projesi kapsamında Kadışehri ve Sorgun ilçelerinden sonra Yozgat merkez Büyük Mahal Köyünde deneme amaçlı ekimi yapılan Çörekotu'nda hasat hazırlığına başlandı.
Yayınlanma tarihi: 18 Eylül 2015, Cuma günü, saat: 09:05

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Kadışehri ilçesinin 20 köyünde 35 anlaşmalı çiftçiye ait 320 dekar alanda Çörekotu ekiminin önceki yıllarda yapılarak, dekar alandan 70-100 kilo civarında verimin alınabildiğini hatırlattı.

Özdemir, Çörekotu'nun hububata oranla çok daha karlı bir ürün olduğunu, bu nedenle bölge çiftçisinin bu ürüne yönelmesi gerektiğini kaydetti. 

Özdemir, "Yozgat il merkezine bağlı köylerimizde de Çörekotu ekimi verimini kontrol etmek amacıyla Büyük Mahal Köyünde anlaşmalı çiftçimizin 600 dönüm alanına Çörekotu ekimi yaptık. Buradan, yağışların da beklenen düzeyde gitmesi nedeniyle dekardan 150 dönüm civarında ürün bekliyoruz." dedi.

Özdemir, Yozgat il genelinde yaklaşık bin dönüm civarında bir alanda Çörekotu ekiminin yapıldığını, bugünlerde ise hasadının yapılmaya başlanılacağını da sözlerine ekledi.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki