Çocuklarınız için bu önerilere dikkat edin

Yozgat Halk Sağlığı İl Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, havaların soğumasından dolayı çocukların kış hastalıklarından korunması için önerilerde bulundu.
Yayınlanma tarihi: 23 Aralık 2015, Çarşamba günü, saat: 10:12

Yozgat Halk Sağlığı İl Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, çocukların hastalanmasını beklemeden okul öncesi ayrıntılı sağlık kontrolünden geçmelerinin çocuklarda birçok hastalığın erken teşhisine ve gelişimlerine, okul başarılarına olumlu katkı sağlayacağının önemine değindi.  Karaarslan, okulların açılması ve çocukların bir arada bulunmasıyla hastalıkların daha çabuk yayılabileceğini ifade etti.

Karaarslan, “Okula yeni başlayan çocukların genel fizik muayeneleri ile birlikte, görme ve işitme kontrollerinin yapılması özellikle önem taşır. Fiziki muayenede büyüme ve gelişmesinin değerlendirilmesi, davranışsal sorunların varlığı, konuşma ve dil taraması, görme ve işitmenin değerlendirilmesi, organik bir patolojiye işaret eden herhangi bir bulgu varlığında ileri tetkikle tanıya gidilmesi önemlidir” dedi..

Kış aylarında hastalıkların çabuk yayılmasında önemli bir nedeninin kapalı ortamlarda geçirilen zamanın yaz aylarına göre daha fazla olmasının olduğunu dile getiren Karaarslan, "Özellikle çocuğunuz okul döneminde ise kış dönemi hastalıklarına karşı daha savunmasız olur. Bu nedenle mümkün olduğunca çocuğunuzu kapalı ortamlara sokmayın, hasta iken okula göndermeyin ve diğer çocuklardan uzak tutun" diye konuştu.

Kış enfeksiyonlarından koruyan grip aşısı 6 aydan büyük her çocuk için önerdiklerini belirten Karaarslan, “Çocuğunuz okula gidiyorsa, sağlık öyküsünde bazı kronik rahatsızlıkları varsa ya da astım, bronşit, kan hastalıkları ve romatizmal hastalıkları geçirdiyse, mutlaka grip aşısı yaptırılması gerekir. Kış aylarında çocuklara, ekinezya, mürver çiçeği ve ekstra C vitamini içeren besin takviyeleri verilebilir. Çocuğunuza bal yedirmek ya da ballı süt içirmek solunum yolu yumuşaklığını artırır. Çinko ise bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocuğunuza kış aylarında ekstra çinko vermek enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olur. Çocuk iştahsız ya da sağlıksız besleniyorsa vitaminler ile takviye etmek gerekir. Normal beslenen çocuğun vitamin ihtiyacı olmaz. Beslenme düzeni kötü olan çocuğa ise balık yağı desteği verilebilir” şeklinde konuştu.

Karaarslan, “Çocuklar hastalandıkları zaman iştahları da azalır, dolayısıyla daha az sıvı alırlar. Böyle durumlarda da çocuğunuzun daha fazla sıvı almasını sağlamanız gerekir. Bu ihtiyacı gidermek için taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları (papatya, adaçayı, ıhlamur) ve ballı süt içirilebilir. Böylece çocuk hem kalori hem de sıvı gıda almış olur” şeklinde konuştu. Kış aylarında tek bir kalın kat giydirmektense, ince birkaç kat giydirmenin doğru olduğunu aktaran Karaarslan, “Kat kat giydirilen ince giysi arasındaki hava ısındığı için, tek kat kalın giysiden daha sıcak tutar. Ayrıca vücut ısısı arttığında ince katlardan birini çıkararak ısısını dengelemek mümkündür. Bu yüzden, çocuğunuzu normalden bir kat daha fazla giydirmeniz yeterlidir. Küçük çocuklar daha çok başlarından üşüdüğü için bere ile kaşkol giydirilmesi faydalı olur. Fakat bunların da temizliğine dikkat edilmesi, sık sık yıkanması gerekir” dedi.

Etiketler: mehmet akif karaarslan   yozgat   halk   sağlık  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki