5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununa göre verilen "Koruyucu ve Destekleyici Tedbir Kararlarının Uygulanması" Hakkında Çocuk Koruma Kanunu İl Koordinasyon Kurulu 2017 yılı ilk toplantısı yapıldı.    
      
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Destek Merkezi toplantı salonu’nda Yozgat Belediyesini temsilen Songül Çiftçi, İş-Kur temsilcisi Abdulkadir Karaduman , İl Özel idare Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Songül İnce, Denetimli Serbestlik Müdürü Cihat Çapak, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Tikilo, Gençlik ve Spor Merkezi İl Müdürü Ali Sapmaz, İl Sağlık Müdürlüğünü temsile Elif Bilge Özcan, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Kenan Kaya, Asayiş Şube Müdürlüğü Suç İşleri Astsubayı Erol Öztürk, Kadın ve Çocuk İşleri Astsubayı Saadet Öz, İl Müdür Yardımcımız Musa Saydam’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıda İl Müdürü Abdullah Neşeli tarafından  2017 yılı ocak ve şubat aylarında 21 çocuk kuruluşlara kabul edildiği, 24 çocuğun aileye teslim edildiği, 25 çocuğa mahkemelerden koruyucu önleyici tedbir kararlarının alındığı, iki ay süresince de 648 çocuğun ailelerine 849.583,38 TL sosyal ekonomik destek sağlandığını ifade edilerek çocuklara yönelik yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgiler verildi.

Yapılan sunumların ardından toplantıda, Mahkemelerin çocuklara yönelik vermiş olduğu koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının uygulanması, Yerel Yönetimler tarafından sosyal çalışma görevlileri istihdamın gerekliliği öncelik verilerek çocuk hakkında Mahkemelerce verilen tedbir kararlarının uygulanmasında çocuk ve aileye ikamet yakınlığı fırsatı sağlanması ve ailelerin desteklenmesi, Kurumlarca uygulanmakta olan koruyucu ve destekleyici tedbirlere ait usül ve esaslara yönelik kararlar alınırken aileyi güçlendirme ve çocuğu koruma amaçlı kamu, özel sektör çalışanları ile halka yönelik ilimiz merkezde “Aile İletişim Semineri”.Öncelikli Sorgun ve Yerköy İlçeleri olmak üzere il genelinde çocukları koruma ve bilgilendirme amaçlı seminerler düzenlenmesine yönelik kararlar alındı 

Toplantı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce  Ocak ve Şubat Aylarında koruma ve bakım altında iken aileye teslim edilen çocukların anne ve babalarından iş ve istihdam sıkıntısı çekenlerin İş-Kur İl Müdürlüğüne bildirilmesi. İş-Kur Müdürlüğünce iş ve istihdama yönelik çalışmalar yürütülmesi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce Ocak ve Şubat Aylarında koruma ve bakım altında iken aileye teslim edilen çocukların ailelerinden ekonomik yoksunluk yaşayanların İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilmesi. İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile aileye ayni veya nakdi yardım sağlanması. İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından bildirilen suça sürüklenen veya korunmaya muhtaç çocukların ailelerini destekleyici kurs düzenlenmesi. İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve İlçe Özel İdarelerince  tarafından aile ve çocuk konusunda kişisel gelişim uzmanları tarafından konferans ve seminerlerin düzenlenmesi. Yerel yönetimlerce çocukların istismarına açık metruk binaların yıkılması, sokak aydınlatmaların sağlanması ve çocuk oyun alanları ile parkların düzenlenmesine yönelik kararlar ile sona erdi.