Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı tarafından tertip edilen ve Yozgat Valiliği himayesinde gerçekleştirilen 15’inci Çocuk Filmleri Festivalinin Yozgat’taki ayağı etkinliklerle başladı.

Çocuk Filmleri Festivali’nin Yozgat ayağında İl Kültür Müdürlüğü salonunda 7-12 yaş arası çocuklara sinema filme gösterimi yapıldı. Etkinliğe Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Kültür Müdürü Metin Halıcı, TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar ve çok sayıda öğrenci katıldı. Festival etkinlikleri çerçevesinde öğrencilere çocuk filmleri gösterimi, sinema ve drama eğitimi ve çocuk oyunları oynatıldı. Etkinlik kapsamında bugün ise Sabah ve Hürriyet Gazetesi yazarları tarafından, miniklere yazarlık eğitimi verileceği belirtildi. İl Kültür Müdürü Metin Halıcı,  15’inci Çocuk Filmleri Festivali’nin bu sene İstanbul’un ardından Yozgat’ta devam ettiğini vurgulayarak Yozgat’tan sonrada, Erzincan ve Van vilayetlerinde tertip edileceğini dile getirdi.
 
Vali Yardımcısı Salih Altun yaptığı konuşmada, çok film izlemenin hayal gücünü daha da artırdığının altını çizdi. Altun konuşmasına; “Sinema gerçekten hayatımızın içinde olması gereken bir sanat dalı. Sinemayı zihninize şimdiden kazıyın. İçinizden çok değerli sinemacıların çıkmasını çok isterim. Eminim ki aranızdan Türk sinemasına katkı sağlayacak çok değerli senaristler ve yönetmenler ve oyuncular çıkacaktır.  Bu filmleri izlerken mutlaka günün birinde siz de kendi filminizi çekeceğinizi hayal edin" şeklinde konuştu.