ÇKS anlatıldı

Yozgat'ta tarımsal üretim bilgilerine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde görevli personel, çiftçiye daha iyi ve hızlı hizmet verebilmesi amacıyla eğitim verildi. Mazot, Gübre ve Toprak Analizi destekleme birim fiyatlarıyla birlikte başvuru tarihleri de açıklandı.
Yayınlanma tarihi: 21 Temmuz 2015, Salı günü, saat: 21:57

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde görevli Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) İlçe Sistem Sorumlularıyla ÇKS'de görevli teknik personel eğitime alındı. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Gencer, 2015 Yılı Çiftçi Kayıt sistemi ve bitkisel üretim destekleme uygulamaları ile Şube Müdürlüğünün diğer çalışmaları hakkında genel değerlendirmelerde bulundu. ÇKS İl Sistem Sorumlusu Abdurrahman Torus da, 2015 yılı bitkisel üretim destekleme uygulamaları hakkında eğitim ve bilgilendirme yaptı.

DESTEKLEME BAŞVURULARI
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 2015 yılı Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği uygulamaları kapsamında ÇKS'ye kayıtlı olup, üretim alanı 50 dekar ve üzerinde olan her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabileceğini söyledi. Özdemir, bu desteklemelerden yararlanmak isteyen çiftçilerin yetkilendirilmiş laboratuarlardan 1 Kasım 2014 ile 1 Eylül 2015 tarihleri arasında analizi yaptırmaları gerektiğine işaret ederek, ''Toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerimize, her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacaktır. Her analiz, en fazla 50 dekarlık bir tarım arazisini temsil etmektedir. Yetkilendirilmiş laboratuarca onaylanmış Toprak Analiz Formu ve analiz raporunun 31 Aralık 2015 tarihi mesai bitimine kadar il ve ilçe müdürlüklerimize teslim edilmesi gerekmektedir'' dedi.

DESTEKLEME BİRİM FİYATI
Alan bazlı tarımsal destekleme birim fiyatları da açıklandı. Buna göre, Peyzaj ve Süs Bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları için 3,30 kuruş, Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze ve Meyve Alanları için 4,85 kuruş, Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Endüstri Bitkileri Alanları için 7,90 kuruş olmak üzere dekar başına Mazot Desteği ödemesi yapılacak. 

Peyzaj ve Süs Bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları için 4,75 kuruş, Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze ve Meyve Alanları için 6,60 kuruş, Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Endüstri Bitkileri Alanları için 8,25 kuruş dekar başına Gübre Desteği verilecek. 

Dekar başına 2,50 kuruş Toprak Analizi Desteği, Meyve, Sebze için dekara 70 lira, Tarla Bitkileri için dekara 10 lira Organik Tarım Desteği, Meyve, Sebze için dekara 50 lira, Örtüaltı için dekara 150 lira, Süs Bitkileri, Tıbbi Aromatik Bitkiler için dekara 100 lira İyi Tarım Uygulamaları Desteği uygun görüldü. 

Yağlık Ayçiçeğine 30 kuruş, Kanola bitkisine 40 kuruş, Dane Mısıra 4 kuruş, Soyaya 50 kuruş, Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar, Tritikaleye 5 kuruş, Aspire 45 kuruş, Kuru Fasulye, Nohut, Mercimeke 20 kuruş kilo başına fark ödemesi yapılırken, Sözleşmeli Yağlık Ayçiçeği, Aspir, Kanola ve Soya için ilave olarak dekara 15 lira ek ödeme öngörüldü. 

Sulak alanda 4 yıllık Yonca ekimi yapanlara dekar başına 50 lira, Kuru alanda ekim yapanlara 30 lira, 3 yıllık Korunga ekenlere dekar başına 40 lira, tek yıllık ekenlere 35 lira, tek yıllık Silajlık ekim yapanlara dekara 50 lira, sulu alanda Silajlık Mısır ekenlere dekar başına 75 lira, kuru alanlarda Silajlık Mısır ekenlere dekara 35 lira, Yapay Çayır-Mera kullananlara dekar başına 100 lira ödeme yapılacak. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: çks   ziyaattin özdemir  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki