Çin Devletinin Uygulamaları Sorgun da Protesto Edildi

Çin’in Doğu Türkistan’da ki Müslümanlara yönelik saldırıları Türk Eğitim Sen, Alperen Ocakları ve Sorgun Ülkü Ocakları tarafından ortaklaşa düzenlenen bir miting ile protesto edildi.
Yayınlanma tarihi: 07 Temmuz 2015, Salı günü, saat: 11:02

Sorgun İlçesinde düzenlenen protesto mitingi, Cuma namazı sonrasında Salih Paşa camii önünde toplanan grup önce Doğu Türkistan’da hayatını kaybeden Türkmenler için gıyabi cenaze namazı kıldılar.

Cenaze namazı sonrası Cumhuriyet Caddesi’nde polis eşliğinde başlayan yürüyüş, tekbir ve dualarla Cengiz Topel Caddesi’nden Yeni Belediye Meydanına kadar devam etti.

Burada gurup adına bir basın açıklaması yapan Sorgun Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Uğurluoğlu Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Ata Yurdumuz olan Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türk’lerinin maruz kaldığı insanlık dışı saldırı ve hunharca yapılan katliamların dünya Türklüğünü yine derin bir hüzün ve endişeye sevk etiğini söyledi.

Kızıl Çin’in uyguladığı vahşet görüntülerine her gün bir yenisinin eklendiğini ifade eden Uğurluoğlu “Kızıl Çin’in uyguladığı vahşet görüntülerine hergün bir yenisi eklenmektedir. Çinliler adeta sokaklarda Uygur türkü avına çıkmış, Sırf oruç tuttukları için Onlarca Uygur Türk’ünü katletmiş, kadın-çocuk demeden yüzlercesine işkence etmişlerdir.insanlık dışı yapılan bu katliam boyutundaki olay 1949 yılından beridir Kızıl Çin in Uygur Türklerine karşı bölgede uygulamış olduğu asimile planının bir parçasıdır. Yıllardır orada huzur ve özgürlük içinde yaşamayı arzu eden Türk’lere bu politikayla meşhur Çin işkenceleri birer birer uygulanmış ve o bölgeden arındırılmaya çalışılmıştır. Yani Kızıl Çin bunu yıllardır hep yapmaktadır” dedi.

Uğurlu çocuk, kadın, ihtiyar demeden saldırıya geçen, önüne gelen Uygur Türk’ünü acımasızca katledip olduğu yerde bırakan canilerin Urumçi’yi kan gölüne çevirdiklerini ve Urumçi’nin kan ağladığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Yıllardır eziyete ve işkenceye maruz kalan Uygur Türk’lerinin bu direnişi asimile olmadan Türk olarak kalmak ve kendi yurtlarında kendi bildikleri gibi özgürce yaşamaktır. Tarih sahnesinde asırlar öncesinde ata toprakları diye bilinen bölge huzur ve özgürlüğün merkezi iken 21. yüzyıl itibariyle kan ve gözyaşına dönüşmüştür.

Yer yüzünde insan haklarını korumaya soyunmuş, sözde hümanist olan kişi ve kurumlar söz konusu Müslüman-Türk olunca neden sırtını dönmektedir sormak gerekir. Bugün görüyoruz ki Müslüman coğrafyası kan ağlamaktadır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde Müslümanlara ve Türk’lere karşı yapılan bu soykırım neden tepkisiz kalmaktadır. Demek ki bu kurumlarm amacı Müslüman’ı ve Türk’ü korumak değil katledilmelerine göz yummaktır. Buradan da görüyoruz ki yıllardır yer yüzünde yapılan işkencelere göz yummaları ortaya atmış oldukları “hayat standartlarının düzenlenmesi ve hürriyet fikri” safsata ve masaldan ibarettir.”

Sağlam temeller üzerine inşa edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Milletine ait olan misak-ı milli sınırlarını korumakla mükellef olduğu kadar dünya Türklüğünün bir umudu, bir hamisi olduğunun altını çizen Uğurluoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu milli bir dava olduğu için büyük bir töre, güç ve büyük devlet olma sıfatına sahip olan Türkiye’nin Türk dünyasına öncülüğü yine kaçınılmaz olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm kurum ve kuruluşları Türk milletiyle birlikte bir bütündür: Bu bütünlük adına biz Türk Milleti olarak zulme karşı insanlık dışı bu saldırılara karşı tepkimizi koyuyor, lanetliyor ve ram olmadan kıyamet kopana kadar dimdik ayakta duracağımızı taahhüt ediyoruz. Bu vesileyle devletimizin kurum ve kuruluşlarının kızıl çinin soy ve dindaşlarımıza yapmış oldukları bu eziyet ve katliamdan dolayı bir an önce bu işe dur demesi, gerekli siyasi ve diplomatik atılımları gerçekleştirmesi gerekir.

Zulüm asla payidar olmaz. Bu dünyada bunun diyetini vermeyenler ilahi adalet karşısında bir gün mutlaka verecektir. Bu hayasızlık karşısında hepimiz birer İsa Yusuf Alptegin, Hacı Yakup Anat, Timur Şencan, Mahmut Muhitti, Osman Batur’uz bu böyle biline.” (sorgun postası)

Etiketler: sorgun   çin   protesto  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki