Gıda Tarım  ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi amacıyla 2006 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) yürütülüyor ve bu destekleme programları kapsamında yatırımcılara yüzde  50 hibe desteği sağlanıyor.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projeleri kapsamında 2014 yıl sonu İtibari ile 47 işletme sahibine 14 milyon lira hibe desteği ödemesi yapıldı.

2015 yılında ise 33 proje başvurusu yapılmış olup;  23 proje sahibi İl Müdürlüğü ile sözleşme imzaladı. Bu projeler kapsamında yatırımcılarımıza 9’uncu etapta 15 Proje için 9 milyon 519 bin 354 TL, 10’uncu etapta ise 8 Proje için 6 milyon 227 bin 724 TL hibe desteği ödemesi yapılacaktır.

Tarıma dayalı projelerin kentin kalkınması adına önemli hamleler arasında bulunduğuna dikkat çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir yatırımların Yozgat ekonomisine canlılık katacağını söyledi.

Çiftçilere her konuda destek sağladıklarını belirten Özdemir, “Şehrimiz buğdayın yoğun olduğu bir bölge. Türkiye'de üretimde Konya'dan sonra ikinci sırada. Kalite ve üretimi arttırmak yönünde çiftçilerimize desteklemelerde bulunuyoruz. Yatırımcılarımıza yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmalarımızla bu potansiyelin değerlendirilmesi için hububat eleme ve paketleme tesislerinin önemine dikkat çektik. Bu eksikliğin giderilmesi için, ekonomik olarak hem ilimize hem de yatırımcıların ticari faaliyetlerine uygun şekilde toplam 6 adet çelik silo,15 adet tohum işleme ve paketleme tesisi KKYDP ile ilimiz ekonomisine kazandırılmıştır” ifadelerini kullandı.