Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan çiftçi eğitim ve yayım toplantıları devam ediyor.

Merkez Musabeyli köyünde İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Şube Müdürleri ve teknik personelin katılımıyla çiftçi eğitim ve yayım toplantısı yapıldı. Toplantıda İl Müdürü Ziyaattin Özdemir İl Müdürlüğünün çalışmaları ve gelecekteki hedeflerini çiftçiler anlattı. Çiftçilerin sorunlarını dinledi ve bu sorunların çözümü için Müdürlüğümüz ve ilgili kurumlarla çalışma yapacaklarını belirtti. 

KUDUZA KARŞI AŞILAMA 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014 yılında yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla Türkiye'de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi uygulamaya konulduğunu belirten İl Müdürü Özdemir, "Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının yoğun olarak görüldüğü 105 bin kilometrekarelik alanda,3 yıl süre ile yılda bir defa olmak üzere havadan aşılama projesi yürütülecektir." dedi.

İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, şunları kaydetti; “Son iki yıldır yapılan uygulamada olumlu sonuçlar alındığı için havadan aşılama çalışmasına bu yıl da devam edilecektir. Bu kapsamda, 105 bin kilometrekarelik alanda aşılı kek araziye bırakılacaktır. İlimizin de içerisinde bulunduğu 18 İlde uygulanan proje kapsamında kuduz hastalığına karşı hazırlanmış aşılı kekler yaban hayatının yoğun olduğu bu illerde havadan atılmak koşulu ile yaban hayvanlarının özellikle de tilkilerin bu aşılı yemleri tüketmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın havadan bırakılacak bu aşılı gıdaları arazide görmeleri durumunda dokunmamaları gerekmektedir. İl Müdürlüğümüzce 2014 ve 2015 yıllarında yapılan çalışmaların kontrolü amacı ile 2014 yılında 7 (yedi) adet, 2015 yılında ise 3 (üç) adet tilki numunesi alınarak Etlik Merkez Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiş ve aşılı yemlerin tilkilerce tüketim ve bağışıklık durumu kontrol edilmiştir. Bakanlığımızca aşıların dağıtımı amacı ile uçak kiralama ihalesi tamamlanmış olup Şubat ayı içerisinde aşılı yemlerin havadan bırakma çalışmaları başlatılacaktır.”