CHP'de önseçim heyecanı başladı

CHP'de Parti Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim bölgesinde hakim denetiminde önseçimler yapılıyor.
Yayınlanma tarihi: 29 Mart 2015, Pazar günü, saat: 13:02

CHP'de Parti Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim bölgesinde hakim denetiminde önseçimler yapılıyor. Kılıçdaroğlu İzmir'de, Baykal Antalya'da, Sarıgül İstanbul'da önseçime giriyor. Üyeler saat 17.00'ye kadar oy kullanabilecek.

CHP'li üyeler  milletvekilli adaylarını belirlemek amacıyla, bugün 45 bölgede sandık başına  gidiyor. 
 
CHP Parti Meclisi (PM), 55  seçim bölgesinde önseçim kararı aldı. adıyaman, Malatya, Mersin, Zonguldak, Kahramanmaraş, Muğla, Kayseri,  Adana ve Tekirdağ'da önseçimi gerçekleştiren CHP'de, bugün ise aralarında  İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerin de bulunduğu 45 bölgede daha hakim  denetiminde sandığa gidilecek. 
 
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir ikinci bölgede önseçim  kararı aldığı partide, eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya'da, CHP'nin  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül ise 2. bölgede önseçim  yarışında olacak. Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş da bu bölgede üyelerden  oy isteyecek. 
 
Öte yandan daha önce birinci sırası kontenjan adayına ayrılan  Trabzon'da, örgütten gelen tepki üzerine eğilim yoklaması kararı alınmıştı.  Trabzon'da da üyeler, örgüt denetiminde sandığa gidiyor. Milletvekili aday adaylığı için 2 bin 822 kişinin başvurduğu CHP'de,  10 ildeki adaylar ise belirlenmişti. 
 
Yalova'da Muharrem İnce, Elazığ'da Feyzi Septioğlu, Tekirdağ'da Genel  Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve Milletvekili Candan Yüceer'in adaylıkları  kesinleşmişti. Eğilim yoklaması yapılan Malatya'da ise yine Genel Başkan  Yardımcısı Veli Ağbaba'nın adaylığının kesin olduğu açıklanmıştı. 
 
İZMİR'DE HEYECANLI BEKLEYİŞ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2. bölgeden aday adayı olduğu İzmir'de 129 bin 107 partili, milletvekili adaylarını seçmek için ön seçime gitti. Saat 08.00'da başlayan ön seçim, 17.00'a kadar devam edecek.
129 bin 107 parti üyesi, 26 milletvekili adayından 20'sini belirlemek için 37 noktada kurulacak 592 sandıkta oy kullanarak, milletvekili adaylarını belirleyecek. CHP Genel Merkezi, 1., 3. ve 5. sıralarda kontenjan uygulayacak. İzmir'de Buca'da 4, Karabağlar'da 3, Konak'ta 2 diğer 27 ilçede ise tek okulda ön seçime gidilmeye başlandı. Milletvekili aday adaylarının, okul önlerinde broşürleri dağıtılırken, bazı aday adayları adına partililere çikolata ikram edildi. Partililerin büyük çoğunluğu, Kılıçdaroğlu'nun İzmir'den aday adayı olmasıyla CHP'nin İzmir'deki oylarının daha da artacağını ve Kılıçdaroğlu'nun ön seçimden ilk sırada çıkacağını belirtti.
 
ANKARA'DA SEÇİMLER
Partinin eski Genel Sekreterlerinden Önder Sav ve bu dönemde parti  sözcülüğü görevinde bulunan Hakkı Süha Okay ise Ankara birinci bölgeden ön seçim  aday adayı oldu. Ankara 1. bölgede 86 aday adayı, 2. bölgede ise 53 aday adayı  önseçimde yarışacak. Önseçimde 1. bölgede 45 bin 725, 2. bölgede 26 bin 728 olmak  üzere iki bölgede toplamda 72 bin 453 üye milletvekili adaylarını belirlemek için  oy kullanacak. Önseçimde 1. bölgede oy kullanacak üyeler en az 7, en fazla 14 aday  adayına, 2. bölgede ise üyeler en az 6 en fazla 12 aday adayına oy  kullanabilecek. 
Oy kullanımı, saat 17.00'ye kadar sürecek. Üyeler için birinci ve ikinci bölgede, ilçeler de dahil olmak üzere  farklı 25 okulda sandık kuruldu. 
 
OY KULLANMA İŞLEMİ DEVAM EDİYOR
Ankara'da CHP'li üyelerin, milletvekilli adaylarını  belirlemek amacıyla oy kullanma işlemi devam ediyor. Seçimlerin yapıldığı yerlerden Atatürk Lisesi'nde oyunu kullanan CHP  Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, basın mensuplarına yaptığı  açıklamada, ön seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu. 
 
Hakim denetiminde önseçim yapılacak yerler 
CHP'de hakim denetiminde önseçim yapılan yerler ise şöyle: 
"Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara 1. bölge (1, 3, 5, 7'inci sıralar  merkez adayı), Ankara 2. bölge (1 ve 3'üncü sıralar merkez adayı), Antalya (3.  sıra merkez adayı), Aydın (1. sıra merkez adayı), Balıkesir, Bartın, Bilecik,  Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale (delegelerin katılımıyla önseçim), Çorum, Denizli,  Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Isparta, İstanbul 1. bölge (1, 3, 5, 7, 9'uncu  sıralar merkez adayı), İstanbul 2. bölge (1, 3, 5, 7'inci sıralar merkez  adayları), İstanbul 3. bölge (1, 3, 5, 7, 9'uncu sıralar merkez adayları), İzmir  1. ve 2. bölge (1, 3, 5'inci sıralar merkez adayları), Karabük, karaman,  Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Niğde,  Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Uşak, Yozgat." 

Etiketler: chp   önseçim   milletvekili   aday   liste  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki