Cern'den 1 Nisan Keşfi!

Cern'den 1 Nisan Keşfi! Ciddi deneylere imza atan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden müthiş 1 Nisan şakası...
Yayınlanma tarihi: 01 Nisan 2015, Çarşamba günü, saat: 22:07

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda çalışan araştırmacılar, hızlandırıcıyı 13 TeV enerji kapasitesinde çalıştırmaya başladıktan sonra "evrenin temel yapısı" hakkında yeni bilgiler edinmeye başladılar.

Temel güçler olan baskın kuvvet, zayıf kuvvet, elektromanyetik kuvvet ve yerçekimi, geçen yıllar içinde belgelere dökülmüş ve deneylerle doğrulanmıştı. Şimdi ise CERN, bugün yaptığı duyuruyla "Kuvvet"in varlığına dair ilk açık kanıtı bulduğunu açıkladı. CERN teorisyeni Ben Kenobi, "parçacık fizikçisine gücünü veren Kuvvet'tir" dedi ve şunları ekledi: "(Kuvvet) yaşayan her şeyi çevreleyen bir enerji alanıdır. Bizi sarar ve içimize işler; galaksiyi bir arada tutar."

Araştırmacılar, Kuvvet'in nasıl ortaya çıktığı konusunda henüz kararsızlar ancak laboratuvardaki öğrenciler ve profesörler, onun gücünden faydalanmaya çoktan başlamış durumdalar. Pratik uygulamalar arasında uzun mesafeli iletişim, akılları etkileme ve bataklıktaki ağır nesneleri kaldırmak var.

Kenobi'nin çığır açan, deneylerin Avrupa'da gerçekleştirilmesi gerektiğini savunan "Kuvvet, AB'yle birlikte olsun" adlı raporu, CERN veri merkezine kurulacak düzinelerce yeni R2 biriminin CERN konseyi tarafından finanse edilmesini istiyor. Bu küçük robotlar, araştırmacıların laboratuvarın son deneyinden gelen veri selini işlemesine yardımcı oluyorlar.

Konu üzerindeki araştırmalar devam ederken CERN'deki çoğu bilim adamı, Kuvvet'in bu sene uyanacağı inancındalar.

 

Etiketler: Cern'den   1   Nisan   Keşfi!  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki