Cep Mesajlarına Artık Müdahale Edebilirsiniz

Telefonunuzdan o andaki ruh halinize göre mesaj atıp, sonradan "keşke yazmasaydım" dediğiniz mesajlara çare olacak bir ’telefon uygulaması’ bulundu.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 22:39

Merkezi ABD’de bulunan Strings firması "İstediğiniz şeyi, istediğinizle paylaşın, istediğiniz anda sözünüzü geri alın" sloganıyla bir ’anında mesaj’ uygulaması çıkardı.

NASIL UYGULANIYOR?

Strings firmasının Genel Müdürü Edward Balasanyan bu ücretsiz uygulamanın gönderilmiş mesaj, fotoğraf ve videoları sadece kendi telefonunuzdan değil, gönderdiğiniz kişinin telefonundan da sildiğini söylüyor. Uygulama, izniniz olmadan karşı tarafın mesajı indirmesini, paylaşmasını, hatta ekrandan görüntü almasını bile önlüyor.

APLİKASYON ŞART

Ancak bunun için karşı tarafın da aynı uygulamayı kullanıyor olması gerek. Balasanyan "Örneğin ben bir sohbet grubu oluşturur ve birkaç kişi eklersem, gruptakiler bu sohbeti görebilir ama kimse benim iznim olmadan başkalarını dahil edemez ve içerik kopyalayamaz" diyor. Balasanyan "Burada olan, burada kalır" ilkesini benimsediklerini belirtiyor.

KENDİNİ İMHA EDEN MESAJLAR

Strings, türünün ilk örneği değil. Ancak beta versiyonunu çıkardığı 31 Aralık’tan bu yana popülaritesi fırladı. Balasanyan 1000 kullanıcısı olan uygulamanın, o zamandan bu yana 40 bin kişi tarafından indirildiğini belirtiyor. Invisible Text ve Ansa gibi uygulamalar, mesajların belirlenen bir süreden sonra ’kendini imha etmesini’ sağlıyor. On Second Thought uygulaması ise, karşı taraf almadan önce kullanıcının mesaja bir kez daha bakmasına olanak tanıyor, istenirse mesaja ’ambargo koyarak’, ertesi sabah görülmesini sağlayabiliyor. Gözlemciler, bu tür uygulamaların piyasada kalıcı olup olmayacağını görmek için beklemek gerektiğine dikkat çekiyor.

SİLİNEN MESAJLAR İZ BIRAKABİLİYOR

IDC Asia-Pacific şirketi yetkililerinden Shiv Putcha ise, geçenlerde Snapchat örneğinde yaşandığı gibi, silinen mesajların yine de bir yerlerde iz bırakabildiğini söylüyor. Üç yıllık bir uygulama olan Snapchat, paylaşılan mesaj ve görüntüleri üç saniye sonra otomatik olarak siliyor. Ancak şirket geçen yıl ’hack’lenerek üçüncü bir kişinin, gönderilen fotoğrafları saklayabildiğini kabul etti.

UYGULAMA MESAJLAŞMAYI DÜZENLEYEN KURALLARA TAKILABİLİR

Pişman olunan mesajları silmeyi amaçlayan uygulamaların mesajlaşmayı düzenleyen kurallara takılması da olası. Putcha, özellikle Paris saldırıları ardından hükümetlerin mesaj içeriklerine erişim talebinin arttığına dikkat çekiyor. İngiltere Başbakanı David Cameron da geçenlerde, yetkililerin şifrelenmiş de olsa özel mesajları okumasına olanak tanıyacak yasal düzenleme çağrısında bulunmuştu. Putcha, "Mesaj uygulamalarında tam gizliliğin garantisi yok" diyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki