Törene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Çekerek Belediye Başkanı Bedrettin Bozkurt ilçeye yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.
 
Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise yaptığı konuşmada, “Değerli Çekerekli hemşehrilerim. Bugün burada belediyemiz ve hükümetimiz tarafından ilçemize yapılan yatırımların açılışını sizlerle birlikte yapmaktan dolayı oldukça mutluluk duyuyorum. Yozgat ve ilçelerimizi daha da geliştirmek ve kalkındırmak için gayret gösteriyoruz. Çekerek ilçemizin mevcut yolunun kalitesini artırıp güzelleştiriyoruz. Biz Çekerek ilçemizi seviyoruz. Çekerek’in gelişmesi için Başbakan Yardımcımızın öncülüğünde, milletvekili arkadaşlarımızla, bürokratlarımızla birlikte hizmetkarınız olacağımızı buradan belirtmek istiyor, açılışını yapacağımız tesislerin ilçemize, ilimize ve tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Daha sonra kürsüye çıkan Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal da, “Bu gün hepimiz onurluyuz ve gururluyuz. Bu gün Çekerek için güzel bir gün. Bu güne kadar yapılan hizmetlerin açılışını zaman darlığından dolayı yapamamıştık. Açılışı bugüne kısmet olan eserlerin öncelikle Çekerek ilçemize, Yozgat’a hayırlı olmasını Yüce Allah’tan temenni ediyorum” diye konuştu.
 
Vali Kemal Yurtnaç ise burada yaptığı konuşmada, Yozgat’ta güzel şeyler olduğunu kaydederek, “Dün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Yozgat ziyaretinde ilimiz güzel bir hizmet daha kazandı. Sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’ın takipleriyle süt fabrikasını inşallah Yozgat’a açacağız. Ürettiğimiz sütlerin değerlendirilmesi için bu çok önemli. Yılda 218 bin ton süt üretiyoruz. İnşallah bu hayvancılıkla uğraşan çiftçimizi destekleyecektir. Baktığımız zaman Yozgat’ın da ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.
 
Çekerek’in de güzel hizmetler aldığını ifade eden Vali Yurtnaç, “Çekerek ilçesi Süreyya Bey Barajı ile önümüzdeki dönemlerde daha hareketli olacak bir yer. Tarım arazileriniz gitti ama buraya deniz gibi bir baraj geldi. Tarım yapmayacaksınız ama balıkçılık yapacaksınız. İl Özel İdaresi olarak buradaki baraj içerisine su sporlarının yapılabileceği kablolu su kayağı sistemi kuracağız. Bu buranın bir spor merkezi haline gelmesi demek. Bunun içerisinde lokantalar, dinlenme tesisleri olacak. Çekerek bir kabuk değiştirecek. Yozgat havaalanı ile hızlı treni ile yapılan ve yapılacak olan yatırımları ile orta vadenin parlayan yıldızı olacaktır” şeklinde konuştu.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yaptığı konuşmada, açılışı yapılacak tesislerin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunarak, “Bugün Çekerek Belediye Başkanlığının ve ilçe kaymakamlığının organizasyonunuzda hem belediye başkanlığının hem de hükümetimizin ortaklaşa gerçekleştirdiği eserlerin toplu resmi açılışını yapıyoruz. Açılışını yapmakta olduğumuz eserlerimizin her biri Çekerek ve Çekerekli insanlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Yola çıktığımız günden bu güne Çekerek her zaman bizimle birlikte oldu. Bizde sizin duanız ve desteğinize karşı borcumuzu ödemek, sizlere teşekkür edebilmek maksadıyla gece gündüz demeden Yozgat, Türkiye ve elbette Çekerek için koştuk ve koşmaya davam edeceğiz. Eğitimden emniyete, adaletten ulaşıma kadar pek çok eseri Çekerek’e hep birlikte kazandırdık. Eğitimde Anadolu Lisesi ile Anadolu Öğretmen Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi ile ve Fen Lisesi ile Çekerekliler ilk defa bizim dönemimizde karşılaştı. Eğitimin kalitesini artırmak konusunda ciddi adımlar attık. Hem imam hatip için 100 kişilik, birde orta öğretim için 200 kişilik öğrenci pansiyonuyla köyde olan yavrularımızın şehirde barınak yeri endişeni taşımadan okumasının önünü açtık. Kapanan sağlık meslek lisesini yeniden faaliyete geçirdik ve nihayet Bozok Üniversitesine bağlı Sağlık Hizmetleri MYO Çekerek ilçemize kuruldu. Orta öğretimde olduğum gibi ilköğretimde de adımlar atıldı. İşte görüyorsunuz, hastanemiz Çekereklilere büyük hizmet sunacak. Daha iyi bir noktada daha güçlü bir şekilde hizmet edecek. Adalet Sarayı hizmete girdi ve Çekerekliler ondan istifade ediyor. Belediye hizmet binasını da biz yaptık. Yine hükümet konağımız Çekereklilere layık olacak bir biçimde ve nitelikte hizmete resmen başladı. Allah hayırlı uğurlu etsin. Hem emniyet binası hem ayrıca SGK binası da hükümetimizin kazandırdığı eserlerdendir. Tabi doğal gaz, sıcak asfalt, belediyemizin yaptığı içme suyu ve diğer kanalizasyon, kilit parke, parklar ve diğer hizmetler. Ama şunu bilmenizi özellikle istiyorum. Biz Çekerek ilçemizin her ihtiyacını kendi öz ihtiyacımız gibi gördük, milletvekili arkadaşlarımız, ilçe başkanımız, belediye baskınımız ve il başkanımızla beraber Yozgat’ta Ankara’da takipçisi olduk. Bundan sonra da takipçisi olmaya devam edeceğiz. Çekerek’in bundan sonraki beklentilerini cevaba kavuşturmakta bizim vazifemizdir. Yollarla ilgili yeni dönemde yolların kalitesinin standardının güzergahının değişmesi ve artırılması konusunda atacağımız adımlar son derece önemli adımlar olacak ve Çekerek’in nefes borularını yeniden bir kez daha açacağımızı buradan özellikle ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Çekerek’in adeta yeni bir ilçe kuruluyormuş gibi kamudan alması gereken hizmetleri sil baştan yeniden aldığını aktaran Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Belediyesi, hükümet konağı, adalet sarayı, emniyet binası, hastanesi, okulları tamamı neredeyse bu dönemin eseri haline geldi. İnşallah yeni dönemde yeni ihtiyaçları karşılama konusunda da yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’nin refahı arttıkça, ekonomisi güçlü oldukça, işi iyi oldukça emin olun bundan Yozgat’ın, Çekerek’in ve Türkiye’mizin bütün il ve ilçelerinin alacağı payda artacaktır” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından ilçeye yapılan eserlerin toplu açılışı gerçekleştirildi.