Yozgat Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Bağımlılık Yapıcı  Maddelerle Mücadele Birimi çalışanlarından Zübeyde Peker Uyar tarafından,  9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle ÇEDAŞ çalışanlarına, ÇEDAŞ Toplantı Salonunda Sigara Bırakma Eğitimi verildi. 

Öğlene kadar süren eğitim sonrasında bırakma kararı alan ÇEDAŞ çalışanları KETEM binasındaki Sigara Bırakma Polikliniğe başvuru yaparak, sigara bırakma kararı aldıklarını belittiler. ÇEDAŞ çalışanların Fatih Yüce yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Sigara bırakma kararını  bugün sabah sağlık çalışanlarının bize vermiş olduğu eğitimden sonra aldım. 29 yıldır aktif sigara kullanıcısıyım. Daha önce sigara bırakmaya dair birkaç girişimde bulundum fakat başarılı olamadım. Bugünkü eğitimde sağlığımı ne kadar tehlike altına aldığımın farkına vardım. Sağlık çalışanlarımıza bu eğitimden dolayı teşekkür ediyorum. ÇEDAŞ çalışanları olarak birçoğumuz da eğitimden etkilenerek, polkliğine gelerek bırakma kararı aldık “ dedi. 

Sağlık Çalışanları eğitimden sonra farkındalık çalışmalarına devam etti. Öğleden sonra Novada AVM'de stant açarak, vatandaşlara broşür dağıttı, karbonmonoksit ölçümü yaptılar. 

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ülkemizde önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucudur. Madde bağımlılığına başlama yaşı sigara için 10, alkol için 11, uyuşturucu için 12’dir. 9 ile 17 yaş arası gençlerimizin yüzde 16’sı sigara, yüzde 11’i alkol, yüzde 2,9’u uyuşturucu kullanmaktadır. Dünyada yaklaşık 184 milyon kişinin madde bağımlısı olduğu bilinmektedir.

Bugün kendinize bir iyilik yapın, sigarayı bırakma kararı alın, ertelemeyin yarın geç olabilir. Sigaraya başlama yaşı 10, fidanlarımız solmasın. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülebilmektedir. Sigara ve tütün dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerdir. Sigara ve tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmekte olup dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüm vatandaşlarımızı Sigara Bırakma polikliniklerimize davet ediyoruz. Sigara bırakma konusunda adım atmak isteyenler bunun yanı sıra Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattından yararlanabilmektedirler. Ayrıca KETEM binamızda bulunan Sigara Bırakma Polikliniğimizden vatandaşlarımız ücretsiz yararlanabilirler” dedi.