Çayıralan ilçe merkezinde bir kaç kilometre uzaklıkta kurulan lavanta tarlasında fideler törenle toprakla buluştu.
 
Program öncesinde ilçe kaymakamlığını ziyaret eden Vali Kemal Yurtnaç, Kaymakam Ömer Faruk Yüce’den ilçe hakkından bilgiler aldı.
 
Daha sonra lavanta ekim törenine geçen Vali Kemal Yurtnaç’ın yanı sıra programa İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, İl Tarım Müdürü Ziyaattin Özdemir, Orta Anadolu Ajans yetkilileri, Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlerinden oluşan bir heyet ve çiftçiler katıldı.
 
“Göçü Tersine Çevirecek Ek Ürün”
Kendi elleriyle lavanta ekimine yardım eden Vali Yurtnaç, “ Ülkemiz geleninde tek ürüne bağlılık var. Bizim bunların, ilave ürünlerini ortaya koymamız lazım.  Kaymakamlığımız, üniversitemiz ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansımız işbirliği ile bu çalışmayı başlatmışlar. İnanıyorum ki bu heyecanla tutarsa Yozgat için ilerde bir gelir kapısı olacaktır. Burada tabi göç de yaşanıyor, bu göç hadisesini tam tersine çevirmek için bu tip projeler burayı bir cazibe merkezi haline getirecek. Önemli olan gençlerimizi burada tutmak. Bizde bunun için buranın alt yapı çalışmalarını, yolunu, suyunu, elektriğini, kalkınma ajanslarıyla, özel idaresiyle, belediyeleriyle, hep birlikte buraları daha yaşanılabilir hale getireceğiz. İnşallah burada yaptığımız lavanta deneme ekimi başarıya ulaşır ve hep birlikte buralardan güzel ürünler alırız. Lavanta ekimiyle bölgenin ekonomisine, burada ki çiftçilerimizin gelirinin yükselmesine destek sağlamış oluruz” dedi.
 
Yurtnaç İlçede İncelemelerde Bulundu
İlçede yapımı tamamlanan ve kabul edilme aşamasına gelinen 24 derslikli, 500 öğrenci kapasiteli İmam Hatip Lisesi, 200 kişilik erkek pansiyonu ve 160 kişilik kız pansiyonunda ve 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonunda incelemelerde bulundu.  
 
Gazi Ve Şehit Aileleriyle İftar
İncelemelerin ardından İlçe Jandarma Karakoluna geçen Vali Yurtnaç, burada gazi ve şehit aileleriyle bir araya geldi. İftarı gazi ve şehit aileleriyle yapan Yurtnaç, her zaman gazi ve şehit ailelerinin yanında olduklarını söyleyerek, “Sizler bizler için ve milletimiz için değerli insanlarsınız. Zira bizim inancımız şehitlere asla ölüler demiyor. Onlar Allah katında diridirler. Ama bir ayrılık var, biz bu ayrılığa üzülüyoruz. Ben Yozgat Valisi olarak ve çalışma arkadaşlarımın sizlerin emrinizdeyiz. Her ne ihtiyacınız olursa olsun, bizler sizlerin her zaman yanınızdayız. Buda bizim sizlere karşı görevimiz ve sorumluluğumuz. Tabi ülkemizde terör hadiseleri hala devam ediyor. Ama şuna inanın ki bunlar için başka kaçış yolu kalmadı. Ya yok olacaklar ya silahlarını bırakacaklar. Bunun başka çözüm yolu yok. Bu millet bu konuda çok bedel ödedi, artık hükümetimizin aldığı kararlarla, milletimizin dik duruşuyla inşallah bu terör çok yakın zamanda bitecektir” şeklinde konuştu.