Karayollarının şehir içi geçiş yol güzergahında yaptığı yol çalışması nedeniyle, Çayıralan İlçesi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alan kanalizasyon ve su şebeke hattının zarar görmesi üzerine, Çayıralan Belediyesi harekete geçerek yol bitmeden şebeke hatlarını değiştirmeye başladı.
                
Çalışmaları yerinde izleyen Çayıralan Belediye Başkanı Yasin Şahiner; yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Öncelikle geçtiğimiz hafta boyunca Karayolları yol yapım çalışmaları sonucunda hasar gören su şebeke hattı ve kanalizasyon hattı değişimi nedeniyle vatandaşlarımız mağdur oldular. Özellikle verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle vatandaşlarımızdan özür dilerim" dedi.

Çayıralan ilçesinin ilk defa kanalizasyon projesi olduğunu belirten Başkan Şahiner; "İlçemizin kanalizasyon projesini İller Bankası'na çizdirdik. Kültür Bakanlığına sunmuş olduğumuz proje dosyasıyla birlikte 2015 yılında, 3400 metre Bağlarbaşı Mahallesinde kanalizasyon hattı yapmıştık. Karayolları tarafından ilçe geçiş güzergahında yapılan yolumuz kaliteli oluyor.  Ancak alt yapısı çok eski. Gerek alt yapının eski olması ile yaşanan sıkıntılar, gerekse karayolları tarafından yapılan kazı çalışmaları neticesinde hasar gören şebeke hattını yenilemesek önümüzdeki yıllarda tekrar hasar oluşacak ve yapılan yol tekrar kazılmak zorunda kalacaktı. Bu sebeple belediye olarak 2016 yılında 3300 metre kanalizasyon ihalesi yaptık ve projeye uygun olarak yenileme çalışmalarına devam ediyoruz. Su şebeke hattını da Polietilen boru ile yeniliyoruz” diye belirtti.
                
Cumhuriyet Caddesi güzergahı boyunca ve diğer caddelerden gelen kanalizasyon atığının sanayi girişindeki köprüye aktığını aktaran Başkan Şahiner; Sanayi girişindeki köprüye akan kanalizasyon atığı kötü görüntü ve kötü kokuya sebebiyet vermekte. Sanayi esnafı ve  ilçe halkı bu durumdan oldukça rahatsız. Bu yıl yapılacak olan çalışmalar neticesinde bu atıkları toplanarak ilçe dışına çıkartılacağını vurguladı.
                
Yaptıkları bütün çalışmalarda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan destek aldıklarını ifade eden Başkan Şahiner; “Adalet Bakanımız sayın Bekir Bozdağ beye, Kültür Bakanlığı ve İller Bankası yetkililerine, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bunun yanında bozulan içme suyu şebekesi nedeniyle gecesini gündüzüne katıp arızaları gideren ve ilçe halkına  su veren personellerime teşekkür etmek istiyorum” diyerek vermiş olduğumuz bu rahatsızlık neticesinde halkımızdan da özür diliyorum” dedi.
Kaynak: Çayıralan Haber