Çayıralan İlçesi Kaynarpınar Mesire alanında düzenlenen 7. Çayıralan Kültür ve Bal Festivali bir çok Çayıralan’lıyı bir araya getirdi.
               
Yozgat Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterileriyle başlayan festivale Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Alparslan Altan, Bozok Ünivetsitesi Rektörü Salih Karacabey, Yozgat Ak Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, İller Bankası Bölge Müdürü Sönmez Ata, Yozgat İl Genel Meclis Başkanı Halil Şahbaz ve İl Genel Meclis Üyeleri, komşu ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti  temsilcileri, sivil toplum kuruluş başkan ve üyeleri, Hollanda Yozgatlılar Federasyanu başkanı Nihat Koçak, Çayıralan’da yetişmiş akedemisyenler, bürokrat ve iş adamları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
               
İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan festival gösterilerinde Yozgat İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde eğitimli köpek ve yetiştiricileri eşliğinde gösterileri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ile izlendi. Çanta içerisinde bir bölgeye yerleştirilen patlayıcı maddenin eğitimli köpek tarafından bulunması yoğun alkış topladı.
               
Sergilenen çeşitli oyunlarla birlikte Ankara Atlı Oklu Savaş Gösterileri ekibinin düzenlediği at üzerinde okla hedef vurma ve kılıç ile at üzerinde hedef yok etme gösterileri ilgiyle izlendi.
               
Festivalin açılış konuşmasını yapan Çayıralan Belediye Başkanı Yasin Şahiner; tüm katılımcılara teşekkürlerini iletirken, organizasyonda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti. “Kültürümüz bizi birbirimize hızla bağlamaktadır” diyen Başkan Şahiner; “Bizim birlikteliğimiz sevinçlerimizi artırır.  Cumartesi günü 2. Çalıştay toplantımızı gerçekleştirdik. Çalıştayımıza birçok yerden misafirlerimiz geldi. Çayıralan'ı nasıl geliştiririz nasıl kalkındırırız diye tartıştık. Biz Çayıralan halkı yapılan eserlere sahip çıkmamız gerekiyor. Nasıl mı yapacağız birlikte olacağız birbirimizi seveceğiz. Ufak hatalarımızı büyütmeyeceğiz. Çok değerli misafirlerimiz 7 incisini düzenlemiş olduğumuz Kültür ve Bal Festivaline katkı veren yarışmaya katılarak kendilerine güvenen bal üreticilerine teşekkür ediyorum. Bu festivalimizin diğer bir amacı Çayıralan balını tanıtmaktır. Üretimini, sonuna kadar destekliyorum. Dünyaca ünlü anzer balıyla yarışmasını istiyorum. Çayıralan balımız ilaç kalıntısı olmayan bölgelerde arıcılarımız tarafından üretilmektedir. Burada medeni cesaret göstererek yarışmaya katılana üreticilerimizin ballarını güvenle yiyebilir ve satın alabilirsiniz.  Bal yarışmasına katılan bütün ballar şahsıma göre birincidir. Bu yarışmaya kendine ve balına güvenen yarışmacılar katılmıştır. Arıcılık yaparak bal üretenlerin kazançları bol olsun. Düzenlemiş olduğumuz bal festivalimizde tabi ki eksiklerimiz olacaktır lütfen bu hatalarımızı hoşgörünüz” dedi.
               
Konuşmalar bölümünde kürsüye gelerek festivale katılan vatandaşlara Çayıralan’daki bal ve arı durumu hakkında bilgiler veren Çayıralan Bal Üreticiler Birliği Başkanı İsa Ergen’in konuşması ardından kürsüye gelerek açıklamada bulunan Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Alparslan Altan ise; “Öncelikle böyle bir birlik ve beraberliği ifade eden organizasyonda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.” diyerek “Çayıralan bir sevdadır. Çayıralan'da çok güzellikler vardır ancak onunla birlikte çok büyük sıkıntılarda bulunmaktadır. Gerek bu güzellikleri daha da artırmak gerekse içinde bulunduğumuz sorunları daha kolay çözmek için elimizde olan anahtar birlik ve beraberliktir” dedi.
               
Konuşmaların son bölümünde kürsüye davet edilen Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise festivalin düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Cumartesi günü düzenlenen Çayıralan 2. Yöresel Kalkınma Çalıştayı ile ilgili ise “bizlerde siyasetçiler olarak üzerimize düşeni yapacağız” diyerek Ak Parti döneminde Çayıralan’da yapılan faaliyetler ve yatırımlar hakkında bilgi verirken, Adliye Sarayı ile ilgili yer tahsisi ve zemin etüt çalışmasının yapıldığını, iki yıl içinde ise Çayıralan’a yeni adliye sarayının inşaatının dikileceğini sözlerine ekledi.
               
Çeşiti yarışma, palyaço ve animasyon gösterilerinin düzenlendiği festivalde 18 bal üreticisinin ballarının tanıtımını yöresel kıyafetler giyen kız öğrenciler yaparken, bu yıl yarışmada derecelendirme yapılmadı. Analizleri yapılan 18 numune balın her birinin şekersiz oluşu ve kalite yönünden ayırt edilememesi sebebiyle 18 yarışmacının tamamı da birinci ilan edilip, ödül ve plaketleri verildi. Halaylar ve oyunlar eşliğinde devam eden festivalde, sanatçılardan Hazal, Doruk, Ankaralı Dilek ve Murat Balaban tarafından Türk Halk Müziği konserleri  verildi.
               
Festivale dışarıdan iştirak eden bütün katılımcılara, Çayıralan Belediye Başkanı Yasin Şahiner festival anısına birer çıta bal ikram etti. (çayıralanhaber)