Çayıralan Belediyesi tarafından tespit edilen ve 9800 dönüm alanda gerçekleştirilen projeyle birlikte tespit edilen bölgelere ceviz, badem, Sarıçam ve Karaçam dikimine başlandı.
               
Konuyla ilgili olarak Çayıralan Haber Gazetesine açıklamada bulunan Çayıralan Belediye Başkanı Yasin Şahiner, 1000 adet ceviz, 5000 adet badem, 10.000 adet sarı ve karaçam dikimlerinin başladığını belirtti.
               
“Orman İşletme Şefliğine yaptırdığımız proje kapsamında ceviz fidanlarını temin ettik. Badem fidanını ise çekirdekten belediye olarak biz yetiştirdik” diyen Şahiner; “Elçi yolu ve Söbeçimen yolu arasındaki bölge Turluhan Köyü üstündeki orman arazisi olan 9800 Dönüm alanda şimdilik 1000 adet ceviz, 5000 adet badem, 10.000 adet sarı çam ve karaçam dikimimiz başladı. Allah’ın izniyle dikilen ağaçların büyük bir bölümünün tutmasını temenni ediyoruz. Bu ağaçların tutması durumunda 5-10 yıl sonra ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Yine önümüzdeki yıllarda da bu tür uygulamalara devam edeceğiz” dedi.
              
"Allah, Karadeniz Bölgesine fındık, Marmara ve Ege Bölgesine zeytin ve incir yetişmesi için iklim vermiş” diyen Başkan Şahiner; “Bu bölgelerde yaşayan insanların büyük bölümü geçimlerini bu ürünlerle sağlıyorlar. Bizim bölgede de ceviz ve badem olup da bizde bizden sonraki nesillere güzel bir miras bırakmış oluruz. Nasıl ki şimdi dağlardan kuşburnu, dağ armutu topluyorsak, 5-10 yıl sonrada ceviz ve badem toplarız. Ceviz ve badem uzun zamanda tüketilebilir ömrü uzun ürünler. Ekonomi değerleri de oldukça yüksek” dedi.
               
İşkur vasıtasıyla geçen yıl aldıkları elemanların bir bölümünü badem yetiştiriciliğinde kullandıklarını aktaran Başkan Şahiner; “Geçen yıl diktirdiğimiz 5 çuval badem çekirdeği aradan kısa bir süre geçmesine rağmen dikilebilecek seviyeye geldiler. Bunların dikimi ile yetinmeyeceğiz. Şimdi de Malatya’dan bir çuval kayısı çekirdeği getirdik. Yine belediye işçilerimizle onların poşetli dikimine başladık. İnşallah bunlarda tutarda ormanlarımız sadece kerestelik veya odunluk ağaç yerine içinde meyve ağaçlarının da yer aldığı bir ormana dönüşür” diyerek, Birlikte çalıştıkları Çayıralan Orman İşletme Şefliğinde görevli personellere ve projeyi faaliyete geçiren Orman Bakanlığına ve Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti. (çayıralan haber)