ÇATAK ile tarım alanlarına koruma

Yozgat'ta bu yıldan itibaren tüm bölgelerde uygulamaya konulması uygun görülen 'Çevresel Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması' ÇATAK Projesi ile tarımsal alanların doğal yapısının korunması amaçlandı.
Yayınlanma tarihi: 08 Nisan 2015, Çarşamba günü, saat: 10:06

Yurt genelinde Yozgat'ın da aralarında bulunduğu 34 ilde uygulamaya konulan ÇATAK projesiyle ilgili tanıtım çalışmalarına hız verildi. İlçe ve köylerde düzenlenen toplantıda projenin önemi ve çiftçiye getireceği katkılar anlatılarak, çiftçilerin proje içerisinde yer almaları sağlanmaya çalışılıyor.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, ÇATAK Projesi kapsamında çiftçiler sözleşme imzalanarak, hibe desteğinden yararlanmalarının sağlanacağını söyledi. Özdemir, tarımsal arazilerde toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ile yoğun tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınması amacı taşıyan projenin Yozgat açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Özdemir, ''Çiftçiler hasat sonrası tarlaların ekim ve hasat dönemlerinde birçok sıkıntıyla karşı karşıya gelmesine neden olan anızı yakmamakla birlikte hibe bile alacaklar'' dedi.

Anız yakmanın toprağı öldürdüğünü ve verimi düşürdüğüne dikkat çeken Özdemir, çiftçilerin bilinçsiz bir şekilde anız yakmaya devam ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bunu önlemek amacıyla Bakanlık bir proje geliştirdi. Çatak isimli bu proje ile çiftçilerimiz sözleşme imzalıyorlar ve anıza ekim yapıyorlar. Anıza ekim yapan ve bu kapsamda söz konusu illerde programa katılan ve hibe sözleşmesi imzalayan çiftçilere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal destekleme ödemesi yapılmaktadır. Çatak Programı kapsamında destekleme yapılacak alanlarda, iki ayrı kategoride belirlenen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapılacaktır."
 
Haber / Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: çatak   proje   yozgat   tarım   ziyaatin özdemir   çiftçi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki