Çanakkale Şehitlerine Saygı Ve Rahmet

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100’üncü yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle Yozgat'ta tören düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 18 Mart 2015, Çarşamba günü, saat: 13:58

Yozgat Şehitliği’nde düzenlenen anma programı, Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, şehitler hatırasına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Yozgat Şehitliği'ndeki törene Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Belediye Başkanı Kazım Arslan, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, daire müdürleri, askeri personel şehit yakınları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Vali Yazıcı, Şehitlik Defterini İmzaladı
Vali Yazıcı, törende Şehitlik Defterine "Türk ve Dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi, mukaddes değerlerimizi muhafaza etmek adına savaşarak büyük mücadeleler veren ve bu uğurda canlarını seve seve vermekte tereddüt etmeyen aziz şehitlerimizin kahramanlık destanlarından biri olarak şanlı tarihimizde yerini almıştır. Çanakkale, dönemin en büyük küresel güçlerine karşı, bir karış toprak bile vermemek için, kanı ve canı ile vatan topraklarını mühürleyen milletimizin vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı uğrunda neleri göze alabileceğinin bir göstergesi ve namusunun simgesidir. Bu zafer milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra savaş meydanında bile düşmanından esirgemediği merhametini ve şefkatini de tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur. Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde bize bıraktıkları mirasın ve verdikleri mücadelenin aziz hatıralarını yadederken bütün kumandanlarımızı şehit ve gazilerimizi rahmetle, saygıyla anıyor, şükranlarımı sunuyorum" şeklinde yazarak imzaladı.
Tören mangasının saygı atışı yaptığı programda şehit mezarları ziyaret edilerek dualar okundu ve karanfil bırakıldı.

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneğine Ziyaret
Vali Yazıcı ve beraberindekiler şehitlikteki programın ardından şehit aileleri ve gaziler derneğini ziyaret etti. Burada Dernek Başkanı Nedim Elmalı,  şehit aileleri ve gaziler ile bir süre sohbet eden Vali Yazıcı, "Yöremizden şehit sayısının fazla olmasının sebebi de bu kardeşlerimizin görev ifa ederken, devlet ve bayrak sevgisiyle, ülkelerine olan sadakatlerinden dolayı ileriye atılmalarından kaynaklanıyor. Nerede kutsal değerlerimiz için bir mücadele varsa bu mücadele içerisinde Yozgatlı hemşerilerimiz her zaman ön safta yer alıyor" şeklinde konuştu.
 
Şehit yakınları ile öğle yemeği
Vali Yazıcı, şehit yakınları ve gazilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Burada şehit aileleri ve gazilerle yaptığı sohbette; manidar ve hikmetli günlerden biri olan Çanakkale Zaferinin Yıl Dönümü ile Şehitleri Anma gününde değerli şehit yakınları ve gazilerle beraber olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yazıcı, "Toplumuzun en güzide ve en özel kesimlerinden bir kesimiyle beraberiz. Sizler bu memleketin bekası, felahı ve geleceği noktasında yakınlarınızı bu çok önemli görevler ifa ederken kaybeden kesimisiniz. Bu nokta da sizlere minnettarız, sizleri çok seviyoruz. Bizlerin sizlerin halet-i ruhaniyetini tasvir etmeye lisanımız da müsaade etmez, sizlerle ilgili yapılan çalışmalar da kifayet etmez. Bunun da bilincindeyiz. Çünkü bir zamanlar sizler yüreğinize sıkıntıyı, acıyı gömdünüz. Gidenler belki rahmete gitti belki Peygamber Efendimizin makamına terfi etti ama kalanların gidenlerin hatırası ile sürekli beraber olduklarının farkındayız" diye konuştu.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki