Çanakkale Şehitleri Dualarla Anıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla 81 ilde sabah namazında anma program kapsamında Yozgat'ta bütün şehitler için dua edildi.
Yayınlanma tarihi: 18 Mart 2015, Çarşamba günü, saat: 09:29

Yozgat Çapanoğlu Büyük Cami’de de sabah namazında Çanakkale şehitleri için Kur'an-ı Kerim okunarak, tekbirler, tehliller, salât-ü selamlar getirildi ve kasideler ile Çanakkale şehitlerin ruhları şad edildi.
 
Namaz ve duaların ardından vatandaşlara, Çanakkale Savaşı'nda kahraman Mehmetçiğin yediği buğday çorbası ve kuru ekmek ikram edildi.
 
Anma programına katılan Vali Abdulkadir Yazıcı, Çanakkale zaferini hatıralarını yad etmek için ve savaşta toprağa düşerek şehit olan Müslüman askerleri rahmetle anmak böyle bir uygulama yapıldığını söyledi. Yazıcı “ Türk Milleti ve İslam alemi bu büyük zaferin, bu büyük savaşın hatıralarını yad etmek için böyle bir program düzenledi. Bugün gerek Anadolu da, gerek Gazze’den, Irak’tan, Kırım’dan kısacası Osmanlı hakimiyetinin olduğu her bir köşeden din kardeşlerimizin katılımıyla zaferle neticelenen büyük bir savaşın yıl dönümü” şeklinde konuştu.
 
Yozgatlılar Camide Bir Araya Geldi
Türkiye genelinde 81 ilde olduğu gibi Yozgat’ta da vatandaşlar sabah namazında bir araya geldi. Yazıcı” Bizler de Yozgat halkı olarak büyük cami de bir araya geldik. Vatandaşlarımızla birlikte şehitlerimize dua ettik, memleketimizin, milletimizin bekası ve devamı için dualar ettik, Müslüman Türk milletinin ve İslam aleminin huzuru için dua ettik” dedi.
 
Kuru Ekmek ve Buğday Çorbası İkramı
Namaz ve duaların ardından Büyük Cami avlusunda cemaate Çanakkale menüsü olarak bilinen ve savaş esnasında Mehmetçiğin yediği kuru ekmek ve yağlı buğday çorbası ikram edildi.  Vali Yazıcı’nın ikram ettiği Çanakkale menüsü vatandaşı hem duygulandırdı hem de düşündürdü. Vali Yazıcı “Çanakkale de o savaşın şartlarında belki yarım porsiyon belki daha az olan kuru ekmek ve buğday çorbası ikram edildiğini biliyoruz. Bizler de o zaman ki şehitlerimizin gazilerimizin içtikleri çorbayı temsilen burada insanlarımızla birlikte çorba içiyoruz.  Mevla rahmet eylesin. Bizleri de Osmanlının o büyük mücadelesinde zafere katkısı olan, emeği olan şehitlerimize ve gazilerimize layık insanlar eylesin” diye konuştu.

Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, programın müftülük, milli eğitim ve gençlik spor il müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlendiğini belirterek, "Bu birliktelik Çanakkale ruhunun göstergesidir. O ruhun halen yaşadığını gösteren milletimizin, memleketimizin, bir bakıma bu toprakları bize armağan eden şehitlerimize vefasıdır. Bugün şehitlerimizi rahmetle andık. İnşallah Cenabı Hak dualarımızı kabul eder" diye konuştu.

 

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki