Çamlıkta yeni yatırımlar ihale edildi

Türkiye'nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığı'nda piknik yapmak için gelenlerin yoğunluğunu azaltıp, bitki örtüsüyle birlikte yaban hayvan varlığının artırılmasını sağlamak amacıyla hazırlanıp uygulamaya konulan projenin üçüncü etaının ilk ihalesi yapıldı.
Yayınlanma tarihi: 24 Ağustos 2015, Pazartesi günü, saat: 14:48

Türkiye'nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığı'nda piknik yapmak için gelenlerin yoğunluğunu azaltıp, bitki örtüsüyle birlikte yaban hayvan varlığının artırılmasını sağlamak amacıyla hazırlanıp uygulamaya konulan projenin üçüncü etaının ilk ihalesi yapıldı.

Yozgat il merkezindeki bazı mahallelerin arka bahçesi konumundaki Bin 600 rakımlı çamlıkta koruma altına alınan 400 ila 500 yıllık 9 çam ağacıile birlikte tespit edilebilen 212 bitki türü, şimdilerde türü tükenmek üzere olan "Yozgat Kartalı" olarak da bilinen "Şah Kartalı" akbaba, küçük atmaca, şahin, tavşan, saksağan, kurt, tilki, kaplumbağa gibi bir çok hayvan ile kuş türleri bulunuyor. Çamlık tepesinde belirlenen bitki, haycan ve kuş türlerinin piknik alanı olarak kullanılıp, insan baskısının yoğun olması nedeniyle son yıllarda azalmaya başlaması üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından iki ayrı bölge olarak planlanan piknik alanları hizmete sunuldu. Projenin üçüncü etabının ihalesi yapılarak yer tesliminin ardından çalışmalara başlanacağı bildirildi.

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Çamlık Milli Park Projesi'nin ilk iki etabından ilkinin Kır Restoranı olarak bilinen bölgede yeni piknik alanı oluşturulup, hizmete sunulduğunu söyledi. İkinci Etap çalışmalarının ise Cevdet Dündar Göleti çevresinde hayata geçirilip, kısmen hizmete sunulduğunu belirten Başer "Bu bölgede yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, spor tesisleri, piknik alanları, çocuk parkı gibi geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirildi."dedi.

Milletvekili Başer üçüncü etap çalışmalarının ihalesinin yapıldığını, üçüncü etap kapsamında Çamlık Milli Parkı'nın Cevdet Dündar Göleti tarafından girişte bulunan elektrik trafosunun geriye çekilip, bu bölgeye kafeterya yapılıp, gölet çevresindeki dikenli tellerin kaldırılıp yerine ahşap korkuluk ile birlikte oturma gruplarının yapılacağını ifade etti. Milletvekili Başer, daha önce gazino olarak kullanılan ve yıkımı gerçekleştirilen alanda ise Yaban Hayatını Destekleme ünitesi, obezite merkezi ve kafeterya yapılması için hazırlanan projenin ihalesinin tamamlandığını anlattı. Fatih Tabiat Parkı'nın bazı bölgelerine asma köprüler yapılarak, karşıdan karşıya geçişleri kolaylaştıracğına vurgu yapan Miletvekili Başer, yapılacak çalışmalar için 2 milyon lira ödenek ayrıldığınıda sözlerine ekledi.

Etiketler: yusuf başer   yozgat   çamlık   ihale   park  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki