Çamlık kısmen hazır

Milletvekili Yusuf Başer, Türkiye'nin ilk milli parkı çamlığın geliştirilip, turizme kazandırılmasına yönelik hazırlanan projenin ikinci etabının da kısmen tamamlandığını, diğer etapların ise hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2015, Salı günü, saat: 20:43

Türkiye’nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığı'nın turizme kazandırılmasının yanında bitki örtüsüyle birlikte yaban hayvanı varlığının artırılmasını sağlamaya yönelik hazırlanan projenin ikinci etabı da kısmen tamamlandı. Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, çamlıkla ilgili projenin ilk etabını oluşturan girişteki piknik alanının hizmete sunulmasının ardından yol ve Fatih Tabiat Parkı ile ilgili ikinci etap çalışmalarının başlatıldığını, bu çalışmaların da halkın hizmetine kısmen sunulduğunu söyledi.

Milli park çamlıktaki çalışmaları yerinde gören Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat il merkezindeki bazı mahallelerin arka bahçesi konumundaki bin 600 rakımlı çamlıkta koruma altına alınan 400 ila 500 yıllık 9 çam ağacı ile birlikte tespit edilebilen 212 bitki türü, şimdilerde türü tükenmekte olan ‘Yozgat Kartalı’ olarak da bilinen Şah Kartalı, akbaba, küçük atmaca, şahin, tavşan, saksağan, kurt, tilki, kaplumbağa gibi bir çok hayvan ile kuş türleri bulunduğuna dikkat çekti. Çamlık tepesinde belirlenen bitki, hayvan ve kuş türlerinin piknik alanı olarak kullanılıp, insan baskısının yoğun olması nedeniyle son yıllarda azalmaya başlaması üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından iki ayrı bölgede piknik alanı oluşturmak üzere proje hazırlandığını hatırlatan Başer, ''Hazırlanan proje kapsamında çamlığın batı bölgesinden giriş kısmına yapılan kamelyalı piknik alanı geçen yıl hizmete sunuldu. Bu yıl ise doğu kesiminden giriş bölgesinde piknik alanındaki çalışmalar kısmen tamamlandı'' dedi.

TABİAT PARKI
Yozgat Çamlığı, doğu bölgesi girişinde bulunan Cevdet Dündar Göleti çevresinde tesis edilen Fatih Tabiat Parkı alanında ailelerin piknik yapabilmeleri için yeni kamelyalar ile çocukların oynayabilmeleri için parklar tesis edilirken, yürüyüş ve bisiklet yollarının da yapıldığını bildiren Başer, ''Yol çalışmaları tamamlandı ama bazı düzenlemeleri var, yüklenici firma eksiklikleri giderecek. Tabiat parkındaki çalışmaların önemli bölümü tamamlandı. Burada da bazı eksiklikler var, onlar da kısa sürede tamamlanacak ama piknik yapılmasına bu çalışmalar engel teşkil etmiyor'' dedi.

Çamlık projesinin ikinci etap çalışmaları için toplam 4 milyon 300 bin lira harcama yapıldığını ifade eden Başer, yol çalışması için 3 milyon lira, Fatih Tabiat Parkı çalışmaları için de bir milyon 300 bin lira harcandığını söyledi. Başer, ''Tabiat parkı için hazırlanacak yeni projeler kapsamında 3 milyon liralık bir harcama daha ön görülmektedir. Dağ evinin üst kısmına kafeterya yapımı planlandı, 50 kişilik kafeterya için ihale çalışmaları sürüyor. Yolun geçici kabulü bir yıl sonra yapılacak. Yolda meydana gelen çökmeler ve bozulmalar giderilmediği sürece kabul olmayacak'' dedi.

Yozgat Milletvekili Başer, Yozgat Çamlığı ile ilgili hazırlanan projelerin ilerleyen etaplarında yeni sosyal tesislerin ilave edileceğini, böylece çamlığa yerli ve yabancı turistlerin de rahatlıkla gelip, konaklama imkanı bulurken, çamlık içerisindeki koruma altına alınan doğal ortamın ise bilim adamlarının araştırma, inceleme sahası haline geleceğini sözlerine ekledi. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: çamlık   yusuf başer  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki