Cam Piramitte Yozgat Tanıtım Günleri

Antalya’da ilk defa düzenlenen Yozgat Tanıtım Günleri hemşehrilerimizin yoğun ilgisiyle açıldı.
Yayınlanma tarihi: 10 Aralık 2015, Perşembe günü, saat: 20:47

Geleneksel el sanatlarından yöresel kıyafetlere Yozgat özgü tatlardan kültür ürünlerine kadar birçok ürünün tanıtıldığı Yozgat Tanıtım Günleri, Cam Piramit fuaye alanında, Yozgat Mehteran Takımı’nın gösterisi ile ziyarete açıldı. Tanıtım fuarına tüm ilçe belediyeleri de stant açarak destek verdi.

Bu yıl ilk defa düzenlenen fuara Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yanı sıra Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, kaymakamlar ve çok sayıda davetli katıldı.  
 
Fuarda konuşan Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’tan göç edenlerin Yozgat’a geri dönmesi ve kalış sürelerini uzatmak için çalışmalar içinde olduklarını belirtti. Vali Yazıcı,“Bolşevik baykuşlarının gelemediği bölücülüğün uğramadığı her ferdinin milli meselelerde birlik olduğu Bozok diyarından geldik. Buradaki hemşerilerimizle görüşmeye ve onlarla fikir alışverişi yapmaya geldik. Yozgatlı hemşerilerimizin Yozgat’ta kalış sürelerini artırmayı amaçlıyoruz ve ciddi çalışmalarımız da var” şeklinde konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Yozgat'ın çok göç veren bir il olduğundan söz ederek bu türden fuarların bir araya getirme özelliğini vurguladı. Yozgat'ın çok geliştiğini ve Yozgat'a dudak bükerek bakanların artık o şekilde bakamayacağını da ifade eden Başkan Arslan, "Yozgatlılar yurt dışının değişik ülkelerine bolca savrulduk. Maalesef Yozgat, çok göç veren bir il. Yozgatlılar bu türden fuarlarla savrulmuş arkadaşların, akrabaların dostların bir araya gelmesine vesile oluyor. Bu bir ilktir inşallah daha devamı da gelecektir. Antalya bir dünya kenti, biz de Anadolu'da çok eski bir tarihi olan Yozgatımızın insanların gelmek ve görmek istediği bir şehir olsun isteriz. Gerçekten şehir kimliği olan yaşanabilir şehir olması için gayret ediyoruz. Bu konu da iddialıyız. Hemşerilerimiz Yozgat'a geldiklerinde ne kadar değiştiğini görecek. Zaman zaman karşılaştığımız Yozgat'a dudak bükmekten vazgeçeceklerdir" dedi. 

Antalya Valisi Muammer Türker de Antalya'da hemşeri derneklerinin çokça olduğunu ve bu tür derneklerin memleket meselelerine çok önem verdiklerini belirterek derneklerin faaliyetleri hakkında konuştu. Yozgatlıların bütün yokluklara rağmen vatana ihanet etmeyen Bozok yaylasının yiğitlerinden olduğunu belirten Vali Türker, Yozgat türkülerinden örnek verdi ve şöyle konuştu: " Yozgat Anadolu'da bütün yokluklara var mahrumiyetlere rağmen vatana ve millete hainlik yapmayan Bozok yaylasının yiğitleridir. Yozgat'ın türküleri meşhurdur. Hastane önünde incir ağacı, çamlığın başında tüter bir tütün, acı çekmeyenin yüreği bir bütün, sabahın esen seher yeli mi. Özellikle bir tanesi var ki adeta Yozgat'ın milli marşı gibi Sürmeli" dedi. 

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle fuarın açılışı yapıldı. Ziyaretçiler stantları gezerek ürünleri inceledi.

 
FUARDA YOK YOK
Girişlerin ücretsiz olduğu fuarda 60’den fazla stantda çeşitli ürünler yer alıyor.  Siirt’in balı ve fıstığı, Trabzon’un tereyağı, peyniri, Adıyaman’ın Dibek Kahvesi, Beypazarı’nın kurusu, İzmit’in pişmaniyesi, Antakya’nın künefesi, Datça’nın bademi, balı, Çorum’un leblebisi, Van Kahvaltı ürünleri, Artvin’in balı, Yozgat Yöresel Ürünleri, Elbistan Kahvesi, Kayseri sucuk, pastırma ve mantı ürünleriyle, Erzurum’un Pestil çeşitleriyle, Yozgat Bambu Oturma Grupları, Hatay’ın yöresel tatları ve Merzifon kuşburnu ve diğer tüm çeşit marmelatları ile yanında yine memleketin çeşitli yörelerinden el emeği göz nuru hediyelik ürünler de fuarda yer alıyor.  Bugün kapılarını açan fuarı vatandaşlar 10.00-21.00 saatlerinde ziyaret edebilecek.

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki