Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili adayı Mehmet Ali Çakır seçim Akdağmadeni ilçesi köy ve beldelerinde, vatandaşlarla yaptığı sohbette Yozgat’tan büyük şehirlerin varoşlarına göç eden çiftçileri kendilerinin iktidarında kurtarılacağını söyledi.

Seçim gezilerini ara vermeden sürdüren ve vatandaşların sorunlarını dinleyen Çakır, “Kıymetli hemşehrilerim yaklaşık uzun bir zamandır İlimizin köy, belde,ilçe ve şehir merkezini dolaşıyorum, sıkıntıları yerinde görmek ve partimizin özellikle tarım ve çiftçi politikalarını vatandaşlarımıza anlatmak için gayret sarfediyorum, geldiğimiz nokta şudur; Köyler boşaltılmış, 13 yılda 260 bin göç verilmiş, çiftçimiz karnını doyurmak için topraklarını terk etmiş ve ithal hububat alımı ile tarım bitirilme noktasına getirilmiştir” dedi.

Büyükşehirlerin varoşlarında karın tokluğuna çalıştırılan çiftçimizi memleketine tekrar getirmek ve cari açığında ikinci büyük kalemi olan hububat ithalini durdurmak için Milliyetçi Hareket Partisinin projelerini açıklayan Çakır şöyle konuştu:

“Tarımsal destekler kademeli olarak Mili Gelir`in yüzde 1 buçuğu düzeyine çıkarılacak. Besi hayvancılığı için bütçe desteği yüzde 50 oranında arttırılacak, 1 milyar 250 milyon lira düzeyinden 2 milyar liraya yükseltilecek. Küçük çiftçilerin aldıkları mazot, gübre, ilaç, tohum ve fideden ÖTV ve KDV alınmayacak. Orta ve büyük ölçekte üretim yapan çiftçiler için de tarımsal girdiler üzerindeki ÖTV ve KDV yüzde 50 oranında düşürülecek. Bütçeden, Milli Gelir`in binde 5`i olarak uygulanan tarımsal destekler iki kat arttırılarak, 12 buçuk milyar Liraya çıkarılacak. Buğday, mısır, pamuk, soya, ayçiçeği, çeltik, fındık, üzüm, kayısı, zeytin ve yerfıstığı gibi ürünler için fiyat garantisi verilecek ve özel destekleme programları geliştirilecek. Enerji tarımına yapılacak yatırımlar desteklenecek. Tarım ve hayvancılığa ucuz elektrik temin edilecek. Temizlenen mayınlı araziler yoksul çiftçilere dağıtılacak. Tarımsal ihracat bir program dahilinde artırılarak desteklenecek. Et ve Balık Kurumu et piyasasında etkin olacak şekilde yeniden yapılandırılacak. Et ve sütte garanti fiyat uygulamasına geçilecek. Hayvancılıkta verimlilik ve kalite artışı sağlanacak,et ürünlerinin istikrarlı bir şekilde artırılması amacıyla besi hayvancılığı desteklenecek. Hayvancılığı geliştirmek amacıyla bütçeden yapılan destek ödemeleri yüzde 50 arttırılacak. Hazine arazilerinde tarımsal üretim yapanlara da destek verilecek. Hazine arazileri, kullanıcılarına tarımsal üretim için uzun vadeli olarak kiralanacak. `Sözleşmeli üretim modeli` ile çiftçilerimizin ürünlerinin gerçek değeri üzerinden pazarlanması sağlanacak. Bitki ve hayvan varlığını korumak için `Gen Bankası` etkin hale getirilecek. Tohum Üretim ve Genetik Araştırmalar Merkezi kurulacak. Organik tarımsal ürünlerin üretimi ve tüketimi teşvik edilecek. `Üretici Birlikleri` etkin hale getirilecek. Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri, pazarlama konusunda aktif olarak faaliyet gösterecek şekilde yeniden yapılandırılacak. Yüksek verim ve kalitede yerli tohum, fide, fidan ve damızlık hayvan geliştirilmesi ve üretimi desteklenecek. Kırsal cazibe birimleri olan `Tarım Kentleri` oluşturulacak. Kırsal alandan büyük kentlere doğru olan göç, bu merkezlerde tutularak yerinde istihdam sağlanacak. Yurtiçi belgeli damızlık hayvan yetiştirilmesi, sunî tohumlama ve süt hayvancılığına önem verilecek. Toprak Mahsulleri Ofisi`nin tarım ürünleri piyasasındaki etkinliği artırılacak.”