Büyükbaş hayvanlara küpe

Yozgat il genelinde büyükbaş hayvanların kayıt altına alınıp, kulaklarına küpe takılması işlemlerini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yürütmesi amacıyla protokol imzalandı, personel eğitime alındı.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 00:39

Türkiye’nin önemli hayvancılık bölgeleri arasında yer alan Yozgat’ta büyükbaş hayvanların kayıt altına alınıp, küpelerinin takılması işlemi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine verildi. Küpeleme çalışmalarında görev alacak birlik personeline eğitim verildi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 2011 yılında yürürlüğü giren yönetmenlik uyarınca geçtiğimiz yıl Yozgat il genelindeki tüm sığır cinsi hayvanların küpelerinin takılıp, kimlik verilerek kayıt altına alınması işleminin geçen yıl Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliğine verildiğini hatırlattı. Sözleşmenin 31 Aralık 2014 tarihinde sona erdiğini kaydeden Özdemir, 2015 yılındaki işlemlerin yürütülmesine yönelik gelen tekliflerin değerlendirilip, bu yıl yine Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine verilmesinin uygun bulunduğunu söyledi. 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da büyükbaş hayvanların kayıt altına alınıp, küpelerinin takılması işlemlerini yürütecek olan Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği adına Birlik Başkanı Hacı Selvi, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir hazırlanan protokolü imzaladı. İmza töreni sonrasında Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği adına sahada görev yapacak olan 26 personele eğitim verildi. Eğitimde uygulayıcılara yetiştiricilerin mağdur edilmemesi amacı ile hali hazırdaki kanun ve yönetmelikler, kayıt sistemleri, buzağı tespitleri, destekleme, sahada karşılaşılan problem ve çözüm önerileri hakkında bilgi verildi.

ÖZDEMİR HAYVA SAHİPLERİNİ UYARDI

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, il genelinde 200 bin baş üzerinde büyükbaş hayvan varlığının bulunduğunu hatırlatarak, büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin 0-90 günlük yaştaki buzağılarını kayıt işlemlerini yaptırmak üzere Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine veya birlik adına görev yapacak personele bilgi vermesini, kayıt işleminin yaptırılmaması halinde ilgililer hakkında idari para cezası uygulanacağını söyledi. Özdemir, birlik tarafından kurulan (354) 212 71 13 ve (549) 696 00 66 nolu ’Alo Buzağım Doğdu’ hattına yapılan başvuruların da değerlendirilip, resmi başvuru kalub edileceğini ifade etti. Özdemir, yetiştiricilerin her yaştaki kulak küpesiz büyük ve küçükbaş hayvanlarını küpe taktırarak, kayıt altına aldırmalarını, küpesiz, veteriner sağlık raporsuz ve pasaportsuz hayvan satın almamalarını istedi. Özdemir, bugüne kadar kayıt ve küpe takma işlemleriyle birlikte denetimlerin de titizlikle yürütülmesi nedeniyle Yozgat bölgesinde ciddi hayvan hastalıklarının yaşanmadığını, sağlıklı hayvanların ise değerinde satılıp, tercih edildiğini kaydetti. 

Seyfi Çelikkaya

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki