Yozgat'ta yıllardır atıl durumda bekletilen Büyük Sinema Salonu'nda, Yozgat Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Yaklaşık 4 milyon liralık bir harcama ile restore edilen Büyük Sinema Salonu, 542 kişilik seyirci kapasitesi ile farklı sosyal ve kültürel, sanatsal etkinliğe hizmet verecek. 

Yozgat'a görünümüyle ayrı bir hava katan, Büyük Sinema Salonu'nun iç tasarım çalışmalarında ise son adımlar atılıyor. Sofito Sahne Sanatları şirketinin üstlendiği iç dizayn çalışmalarında alt yapı faaliyetlerinde sona gelinerek koltukların montajına başlandı. Duman sensörleri, otomatik yangın söndürme sistemi, akıllı elektrik kesme sistemi, acil çıkış kapıları, engelli lavoboları, kafeterya alanı, fuaye salonu'n yanısıra, ses, ışık ve görüntü sistemlerinde son teknoloji cihazlar kullanıldı. 

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, koltuklarında montajının tamamlanması ile birlikte Büyük Sinema Salonu'nun hizmet vermeye hazır olacağını belirterek, "Yozgat'ımızın şehir hafızasında çok önemli bir yere sahip olan ve uzunca senelerdir sahipsiz kalan Büyük Sinema, 30 yıl sonra yeniden hayat buldu. İnşaatımızı bitirmek üzereyiz. Artık koltuklarımız yerleştiriliyor. İnşallah Yozgat'ın kültür hayatına çok uzun yıllar hizmet verecek bir tesisi daha hizmete açmaktan mutluluk duyuyoruz.

Sinema, tiyatro, konferans, toplantı gibi kültürel ve sosyal faaliyetlerin gerçekleştirileceği Yozgat'a yakışır çok modern bir salon oldu. Bir viraneden modern bir salon meydana geldi. İnşallah birkaç hafta içerisinde açılışında da beraber olacağız." dedi.

Başkan Arslan, “İnşallah Mart ayının ortalarında hizmete açılacak. Bu salan 30 yıldır kapalı olduğu için açılışımızı da 30 Gün Etkinlikleri diye bir etkinlikle yapacağız. 30 gün içerisinde 30 ayrı etkinlik yapacağız. Dış cephe kaplamasıyla birlikte burası 3,5 milyon liraya mal oldu. İlimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.