Mülkiyeti Özel İdare Müdürlüğüne ait iken Yozgat Belediyesi tarafından devralınan Büyük Sinema modern bir şekilde yeniden dizayn edilerek hizmete 18 Martta hizmete açılacak. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Yozgat’ın geçmişinde önemli bir yeri bulunan Büyük Sinema’nın 30 yıldır atıl bir şekilde kaldığını belirterek, “Seçim öncesi halkımıza verdiğimiz sözümüzü tuttuk. Büyük Sinema’nın bulunduğu iş hanıyla birlikte sinemada büyük bir çalışma başlattık. Özellikle sinemanın bina iskeleti hariç tamamını yeniledik güzel bir görüntüye kavuşturduk” dedi.

Büyük Sinemayı çok amaçlı bir salon olarak kullanılacağını ifade eden Başkan Arslan, “Yaklaşık 650 kişilik olan salonda insanların daha rahat olmaları için koltuk sayısını 550’ye düşürdük. Salona ayrıca bir kafeterya salonu ekledik. Kadın, erkek ve engelliler için tuvaletler eklendi. Gelen sanatçılar için giyinme yerleri ve kulis ayarlandı. Koltukların tamamını yeniledik. Ses sistemi yerleştirildi. Konferanslarda anında çeviriler için yer ve sistem ayarlandı. Salonumuz çok modern çok amaçlı bir salon haline getirildi. Burası, sinema, tiyatro, konferans, toplantı salonu olarak kullanılacak” diye konuştu.

Büyük Sinema’nın tamamlanmak üzere olduğunu ve şuan da koltukların yerleştirildiğini ifade eden Başkan Arslan, “İnşallah 18 Martta hizmete açılacak. Bu salan 30 yıldır kapalı olduğu için açılışımızı da 30 Gün Etkinlikleri diye bir etkinlikle yapacağız. 30 gün içerisinde 30 ayrı etkinlik yapacağız. Dış cephe kaplamasıyla birlikte burası 3,5 milyon liraya mal oldu. İlimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Başkan Arslan 18 Martta açılışı yapılacak olan büyük sinema’da açılıştan sonra Son Mektup Çanakkale Deniz savaşı flminin gösterimi yapılacağını ve açılış akşamında ise Kültür Bakanlığı sanatçıları tarafından  Çanakkale ve Mehmet Akif Ersoy konulu müzikal düzenleneceğini de sözlerine ilave etti.