Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı ve Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, kamu çalışanlarının 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan sosyal ve mali haklarına ilişkin tekliflerin müzakere edildiği görüşmelerde heyetler arasında mutabakat sağlanan toplu sözleşmenin imzalandığını söyledi.

Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, 27 Temmuz’da sundukları tekliflerle, 3 Ağustos müzakerelerine başlanan 3’üncü Dönem Toplu Sözleşme sürecini, kamu görevlilerini mutlu edecek kazanımlarla tamamladıklarını vurguladı.

“2016 için 6+5, 2017 için 3+4 zam oranları, enflasyonun kamu görevlilerini değil, kamu görevlilerinin enflasyonu rahat bir şekilde ezmesini sağlamıştır” diyen Şerefli, “3’üncü Dönem Toplu Sözleşmesi, kamu görevlilerine, ailelerine ve milletimize hayırlı ve bereketli olsun. Bu toplu sözleşmenin önemli bir başka yönü, ilk gün 3 kazanımla başlaması ve son gün “mali ve sosyal kazanım paketi” olarak sonuçlanmasıdır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin uzlaşmaya en çok ihtiyacı olduğu dönemde, tekliflerin kazanıma dönüştürecek olan Toplu Sözleşme’ye imza atmalarını en büyük sosyal kazanım olduğunu dile getiren Şerefli, “Bu Toplu Sözleşme, bütçe disiplinini, enflasyon tahminlerini, Merkez Bankası verilerini, Orta Vadeli Mali Plan’da öngörülen memur maaş zammı tahminlerini ezip geçmiştir. Sermayeye, ‘ekonomik teşvik paketleri’ verildi, bu Toplu Sözleşme’de kamu görevlilerine yönelik ‘sosyal teşvik paketi’ olmalı demiştik. İmzaladığımız Toplu Sözleşmeyle, kamu görevlilerine yönelik kapsamlı ve bol kazanımlı ‘sosyal teşvik paketi’ hedefimize ulaşılmıştır” ifadelerini kullandı.

Bu Toplu Sözleşme’de kamu görevlisi emeklilerine yönelik özel bir paragraf açıldığını ifade eden Şerefli, emekli kamu görevlilerinin maaşlarına, oransal zamma ilave 100 TL zam yapıldığını açıklayarak, “Bu zammın kaynağını oluşturan Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranlarında artış, emekli maaşı yanında emekli ikramiyelerinde de hatırı sayılır düzeyde artış oluşturacaktır. Kamu görevlilerinin büyük bölümünün beklentisi olan 3600 ek göstergeyle elde edilebilecek ilave artış, bu kazanımla hayata geçirilmiştir” diye konuştu.

Genel Toplu Sözleşme’yle elde edilen mali, sosyal ve özlük haklarının sayısı, geçen döneme göre yüzde 100’e yakın arttığını aktararak sözlerini sürdüren Şerefli, elde edilen büyük kazanımların Memur-Sen’in, örgütlülüğünün ve kararlılığının eseri olduğunu sözlerine ekledi. Şerefli, “Toplu Sözleşme’nin ilk gününe ’hizmet kolunun öneminin artması’ kazanımıyla yol almaya başlamıştık. Bu toplu sözleşme; içeriğinde en fazla kazanım yer alan hizmet kolu toplu sözleşmelerinin imzalandığı toplu sözleşme süreci olmuştur. Bütün hizmet kollarında ilk defa toplu sözleşme imzalanması yönüyle de, bu Toplu Sözleşme dönemi bir ilk olmuştur” dedi. Genel toplu sözleşme kapsamında 42, hizmet kolu sözleşmelerinde 170 olmak üzere 212 kazanım elde edildiğini söyleyen Şerefli, genel toplu sözleşme kazanımlarının yüzde 90, hizmet kolu sözleşmelerinin yüzde 100 artırıldığını belirterek, 4/C’lilerle ilgili yasal düzenleme yapılmasının da karar bağlandığını ifade ederek 4/C’li kamu görevlilerine kadro yolunun açıldığını söyledi.