Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Akdağmadeni Devlet Hastanesinde Kulak Burun ameliyatları dikkat çekiyor. Akdağmadeni Devlet Hastanesi KBB polikliniğine başvuran 5 yaşında hastanın burnundan zeytin çekirdeği çıkarıldı. Bir yıldır burnunun sağ tarafında burun akıntısı ve ağız kokusu şikâyeti ile başvuru yapan hastada yabancı cisim şüphesi ile genel anestezi altında endoskopik muayenede, zeytin çekirdeği bulunarak çıkarıldı. Hasta burun akıntısı ve ağız kokusu şikâyetleri geçti ve taburcu oldu. 

Çocuklar Korktukları İçin Ailelerine Söylemiyor
Başarılı ameliyatlar yapan Akdağmadeni Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Can Koçak yaptığı açıklamada aileleri uyardı; “Çocuk hastaların; özellikle 2-5 yaş arası çocukların dış kulak yoluna ve buruna yabancı cisim sokmaları sık görülen bir durumdur. Genelde çocuklar durumu anne babalarına bildirir ve hastaya acil müdahale edilerek yabancı cisim çıkarılır. Ancak bazı vakalarda çocuk korktuğu için anne babasına durumu söylemez ve yabancı cisim çocuğun kulak veya burnunda kalır. Burun içinde yabancı cisimlere karşı genelde yabancı cisim tipi reaksiyon oluşur ve hastalarda tek taraflı burun akıntısı izlenir.

Burnundan Saman Çöpü Çıkarıldı
Yine geçen haftalarda yapmış olduğumuz operasyonlardan örnek vermek isterim. 15 yaşında bir hastamız bir yıldır süren burun akıntısı şikâyeti ile geldi. Yapmış olmuş muayenede yabancı cisimden şüphelendim. Endoskopide burnunun sağ tarafında 5 santimetre ve 2 santimetre boyutlarınsa saman çöpü çıkarttık. 

Kulağına Soktuğu Kâğıt Nedeniyle Kurt Larvaları Oluştu
Yine  bir geçen hafta yaptığımız bir başka bir operasyon ise 28 yaşında zeka geriliği olan hasta sağ dış kulak yolunda üreyen kurt larvaları nedeniyle başvurdu. Hasta başvurduğunda sağ dış kulak yolunda çıplak gözle görülebilen 20-25 kadar canlı larva izlendi. Larvalar aspiratörle temizlendi. Hastanın kulağından yaklaşık 3-4 cm çapında kâğıt çıkarıldı. Kâğıt çıkarıldıktan sonra larvaların tamamı temizlendi. 

Sizlerden ricam, uzun süren burun akıntısı ve ağız kokusu gibi çocuklarda gördüğümüz şikâyetleri önemseyelim. Çocuklarımız korktukları için bizlerden saklıyorlar” dedi.