Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yozgat İl Temsilciliği tarafından, Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi'nde, konuşmacı olarak AK Parti İstanbul Milletvekili ve Eski Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun katıldığı 'Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi' konulu konferans düzenlendi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yozgat İl Temsilcisi Kazım Emiroğlu Şimşek tarafından yapılan açılış konuşması sonrasında, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu tarafından verilen konferansta Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi hakkında bilgilendirme yaptı.

Yeni anayasa ve başkanlık sisteminin memleket meselesi olduğunu ifade eden Kuzu, "Ben Özal'a danışmanlık yaptım, o zaman Özal kendisi için istiyor dediler. Demirel de savundu ama olmadı. Gelen her lider, özellikle Cumhurbaşkanlığı makamında bu sistemi savundu. Bizim farkımız var o da şu, o dönemin liderleri yetkisiz hale geldiği zamanlarda bu modeli savundular. Ama biz AK Parti olarak en güçlü dönemimizde savunuyoruz, getirme gücümüzün olduğu dönemlerde bunu savunuyoruz" dedi.

Bu modelin hastalıklı bir model, kokuşmuş İngiliz modeli olduğunu, bu modelden bir an evvel kurtulmak gerektiğini vurgulayan Burhan Kuzu, "Şu an biz bu yeni Anayasayı yazıyoruz AK Parti olarak. Bir komisyon kuruldu önce. Muhalefetten CHP kanadı komisyonu terk edince masa dağıldı. Daha önce çalışıldı ondan da sonuç alınmadı. Anlaşılan o ki muhalefet partileri ile bir araya gelinerek bu iş olmuyor. Kendi işimizi kendimiz görelim dedik ve şu anda metin üzerinde çalışıyoruz. Artık Haziran ayı içerisinde mi olur, tam süresini bilemiyorum, bu metni vatandaşa, halka açacağız, tartışmaya açacağız. Her kesim bunun üzerinde fikir beyan edecek. Biz o metni Anayasa komisyonundan geçirdikten sonra genel kurula getireceğiz." şeklinde konuştu.

Konferansın son bölümünde davetlilerden gelen soruları yanıtlayan İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu’ya daha sonra Vali Abdulkadir Yazıcı teşekkür plaketi  takdim ederken, 1980’li yıllarda Sayın Burhan Kuzu’nun İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden hocası olduğunu ve bugün Yozgat’ta ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.   
 
Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Vali Abdulkadir Yazıcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ve çok sayıda davetli katıldı. 
 
Valilik Ziyareti
İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, Bozok Üniversitesinde vereceği konferans öncesinde Valiliğimizi ziyaret etti. Vali Yazıcı ile bir süre sohbet eden Prof. Dr. Burhan Kuzu daha sonra Valilik Şeref Defterini imzaladı.