Bozok Üniversitesi, 3M Elektro Alternatif Araç Topluluğu öğrencileri “Şehr-i Şehit Elektrikli Araç” projesi ile Ankara’da düzenlenen Energy Storage Expo ve Elektrikli Araç Fuarı’na katıldı.

Fuara Makine Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencileri Celal Eray Bayar, Eray Ayyıldız, Burak Özdemir ve Özgür Can Elbey katıldı. Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın iştirakleriyle açılışının yapıldığı fuara enerji sektöründen yaklaşık 80 firma katıldı.

Fuarın katılımcı tek üniversitesi olarak 3M Elektro Topluluğu tarafından temsil edilen Bozok Üniversitesi standı fuarın en çok ilgi gören stantlarından biri oldu. Fuara ilişkin açıklamalarda bulunan 3M Elektro Topluluğu Başkanı Celal Eray Bayar, “Energy Storage Expo ve Elektrikli Araç Fuarı, enerji sektöründe yapılan çalışma ve projeleri tanıtmak amacıyla yurt içinden ve yurtdışından geniş katılımı olan sayılı fuarlardan biridir. Her yıl düzenlenen bu fuara tarihinde katılan ilk üniversiteyiz." dedi.

Bayar sözlerini şöyle sürdürdü; “Fuarda Eco Marathon yarışlarına özel tasarladığımız elektrikli araç teknolojisini geliştirmek amacıyla tasarladığımız aracımızı tanıttık. Aracımızı fuara götürmememize rağmen çok yoğun ilgi görüp takdirle karşılandı. Yurtiçinden olduğu kadar özellikle Almanya, Hollanda, Rusya, Kazakistan, Japonya, Çin, Kore’den katılımcı firmalar da çalışmalarımıza ilgi gösterdi. Projede işbirliği yapmak isteyen 9 firma ile anlaşma sağlandı. Yanı sıra standımızı ziyaret eden Elazığ Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencileri ile kulüp olarak birbirimize destek vermek için Kardeş Üniversite Sözleşmesi imzaladık.

Elektrikli Araç projemizi önümüzdeki hafta itibari ile hayata geçiriyoruz. Aracımızı 120 günlük bir çalışma sonrasında büyük bir ihtimalle Bahar Şenlikleri’nde Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey tarafından halka sunumu yapılacaktır.

Bizi bu fuara hazırlayan ve projemizde desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kadir Özköse, değerli hocalarım Yrd. Doç. Mustafa Yaz ve Araş. Gör. Osman Özenç’e teşekkür ederiz."