BÜ'den Heslere Teknik Gezi

İnşaat Mühendisliği Bölümü, Konya ve Karaman Bölgesinde bulunan barajlara ve HES’lere kapsamlı bir gezi düzenledi.
Yayınlanma tarihi: 04 Mayıs 2015, Pazartesi günü, saat: 10:39

Bozok Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri Su Yapıları I - II dersleri kapsamında öğrendikleri bilgilerin arazideki uygulamalarını yerinde inceleme fırsatı yakaladılar.

DSi 4. Bölge Müdürlüğünün görevlendirmiş olduğu İnş. Müh. Hüseyin Koray BİLGi eşliğinde Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında inşası gerçekleştirilen Bağbaşı Barajı, Mavi Tünel, Bozkır Barajı, Ermenek Barajı ve HES İnşaatları gezen öğrenciler, ilgili firma yetkilileri ve kontrol mühendislerinden teknik bilgiler aldılar.

KOP kapsamındaki Göksu Derivasyonu Projelerinin önemli ayaklarından olan Bağbaşı Barajı dolduktan sonra yılda yaklaşık 180 milyon m3 suyu Mavi Tünel vasıtasıyla Konya ovasına aktaracak olan Mavi Regülatörü üzerinde incelemelerde bulunan öğrenciler, 302.4 MW kurulu gücü olan yüzey tipi santral binasına bağlı 8064 m uzunluğunda enerji tüneli içeren Ermenek HES yapısı Makine Müh. Uğur Erdem tarafından gezdirilerek tekniğe dayalı bilgilere sahip oldular.

Gezinin İkinci gününde Konya Selçuklu Belediyesi’nin görevlendirdiği İnş. Müh. Akın ÜNAL eşliğinde Kongre-Kültür Merkezi ve Kelebekler Vadisi inşaatları gezen öğrencilere teknik bilgiler verildi. Bu İnşaatlarda betonarme ve Çelik konstrüksiyon imalatlarının birlikte uygulandığı kompozit yapı örneği, betonarme ve çelik kolon güçlendirme uygulamalarının nasıl yapıldığı yerinde görüldü. 

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Ünal ve Uzman Özer Tekeş eşliğinde gerçekleştirilen teknik geziye katılan öğrenciler “Bu tür teknik gezilerin okulda aldığımız teorik bilgilerin uygulamadaki örneklerini görmek bilgilerimizi pekiştirdi ve mesleğimize olan ilgimizi, derslerimize olan motivasyonumuzu artırdı ve bu tarz yapıların inşaat mühendisleri tarafından planlandığını, tasarlandığını ve hayata geçirildiğini görmek mesleğimizle gurur duymamıza neden oldu” dediler. Ayrıca, bu tür teknik gezilerin tekrarını talep ettiler.

Yrd. Doç. Dr. Burhan Ünal ise, “Geziye katkılarından dolayı DSİ 4. Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere, Selçuklu Belediyesi’ne, Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve SKS Daire Başkanlığına, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Yrd. Doç. Dr. M. Cumhur Eroğlu’na, maddi destek sağlayan sponsor firmalara ve emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim” dedi.

Teknik gezilerin bitmesinin ardından sosyal gezi kapsamında Selçuklu Belediyesinin turizm rehberleri eşliğinde dünyaca tanınan en önemli âlimlerden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin türbesi ve müzesi ziyaret eden öğrenciler, Konya’nın Selçuklu dönemi eserlerinden Alâeddin Camisi ve Alâeddin Tepesi, Tarihi ve mesire yeri olan Sile bölgesi ve o bölgede bulunan Aya Elenia Kilisesi gezerek gezilerini sonlandırdılar.

Etiketler: bozok   üniversitesi   konya   gezi   inşaat   öğrenci  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki