Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada geçtiğimiz günlerde Belçika’ya yaptığı terör uyarısını hatırlatarak, “Aynı ikazı PYD terör örgütü değildir inadı içinde olan diğer ülkelere de yapıyorum. Belçika’da eylem yapan canlı bombaların DAEŞ mensubu olması kimseyi aldatmasın. Çıkar çatışması içine girildiği an, bölücü örgütün farklı harflerle kendini ifade eden yapılarından herhangi birinin mensubu da benzer eylemi bir Avrupa, Amerika veya Rusya şehrinde yapabilir” dedi.

Konuşmasına, kendisine verilen fahri doktora unvanı dolayısıyla üniversite yönetimine teşekkürlerini ileterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin kuruluşunun Başbakanlığı dönemine isabet etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Yeni kurulan üniversiteleri lüzumsuz addedenlere şu anda 13 bini aşkın öğrencisinin olduğu böyle bir üniversitenin aslında en güzel bir cevap olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yani üniversiteye gelen değil üniversitenin gençlerin ayağına gittiği bir süreci başlatması sebebiyle bunu çok çok önemsiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bozok Üniversitemizin yönetimine şahsımı bu fahri doktora unvanına layık gördükleri için özellikle teşekkür ediyorum. Üniversite yönetimi bir vizyon işidir. Bozok Üniversitesini Türkiye’nin ilk 20 ilk 10 üniversite arasına sokmak gibi bir hedefimiz yoksa bulunduğunuz yeri de muhafaza etmek mümkün değildir. Şayet ilerleyemiyorsanız gerilersiniz, rekabetin kuralı budur. Bugün ülkemizde 193 üniversite vardır. Bu yola çıkarken 76 üniversite ile çıktık. 76 üniversiteden sonra artış devam ederken bizim asıl hedefimiz şuydu. 76 üniversite ülkemizin neredeyse 3’te biri gibiydi. Fakat benim Muş’taki Hakkari’deki bir gencim acaba üniversiteye girmek istersek nasıl girecek? Ailesinin mali imkanları buna yeterlimi, gidip gelecek bu şartlar var mı? İstanbul’a, Ankara’ya nasıl gidip gelecek. Orada kalma imkanları var mı? Düşün bundan 20 yıl öncesini düşünün. Bizim üniversite öğrencilik yıllarımızı düşünüyorum, heyhat nerede? Mümkün değil. Ama şimdi artık Hakkari’deki öğrenci benim şehrimde üniversitem var diyor.”

BİZ ÜNİVERSİTE İNŞA EDERKEN BÖLÜCÜLER CAM ÇERÇEVE İNDİRDİLER
Birçok ilde üniversite inşa edildiğini bundan rahatsız olan bölücü örgüt mensuplarının cam çerçeve indirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz üniversite inşa ederken bölücü terör örgütünün mensupları, o ayrımcılar o güzelim üniversitelerimizi maalesef taşlarla, sopalarla, cam çerçeve indirdiler. Sadece orada değil birçok yerlerde. Selahattin Eyyubi Havalimanı'nı yaptık. Hakkâri’deki düşünebiliyor muzunuz bu havalimanını havan toplarıyla tahrip ettiler. 4 tane müteahhit değişti orada. Havalimanını getiriyorsun Hakkari’ye orada kuruyorsun. İstanbul- Hakkari arasını bir saat 40 dakikaya indiriyorsun ama bunlar medeniyet insani olmak böyle bir anlayış yok ki. Orayı havan topuyla dövdüğü gibi müteahhit firmalarda oradan 4 kez kaçırdılar. Biz buna rağmen Hakkari Selahattin Eyyubi Havalanını bitirdik. 25 havalimanı varken şuanda 57 havalimanı var. Buraya ulaştık. Buraya bir azimle bir gayretle geldik. Bütün bu adımlar atılırken de 76 üniversite bu ülkeye yetmez, biz 81 ilimizin her iline en az birer tane üniversite yapacağız dedik ve 193 üniversiteyi 81 vilayetimize yaptık. Bugüne kadar fedakarlıkla başarıyla yürüttüğümüz bu mücadeleyi Allah’ın izniyle ilelebet devam ettirecek, bu toprakları kıyamete kadar vatanımız olarak muhafaza ve müdafaa edeceğiz.” diye konuştu.

SORGUN’A VETERİNERLİK FAKÜLTESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bozok Üniversitesi geldiği yerin önemli olduğunu ancak Yozgat için yeterli olmadığını belirterek, “Az önce Rektörümüzün yakındığı dert, yani 20 bin dönüm gibi bir arazi konusu, bu da yine üniversitemiz için sorun değildir. Çünkü gelişmeye ve genişlemeye müsait bir çevre var. Bunları Adalet Bakanımızın da az önce bana ifade ettiği gibi bu gelişme burada mümkün dediler. Belediye Başkanımız da burada, onlar da işin imar çalışmalarını süratle yapmak ve böylece de bu gelişme, bu genişleme rahatlıkla yapılabilir. Yeter ki mesele üniversite olsun, üniversite olduktan sonra gerisi teferruattır. Biraz önce Sorgunlu kardeşlerimle Veterinerlik Fakültesi’nin ilçemize yakışacağı konusunda mutabık kaldık. Bu talebi üniversite yönetimimizin de dikkatine sunacağımı orada söyledim. Az önce sizlerin de ifadesinde öyle zannediyorum ki burada verdiğimiz söz inşallah Üniversite Senatosunda da tecelli edecektir, hayırlı olsun diyelim” dedi.

“BOZOK ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE’DE SAYGIN ÜNİVERSİTELER ARASINDAKİ YERİNİ ALACAKTIR”
Gerek büyükbaş hayvancılıkta, gerek küçükbaş hayvancılıkta Yozgat ve ilçesi Sorgun’un önemli bir merkez olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öyleyse bunu bilimsel noktada da iyi bir konuma taşımak için önemli adımları atmamız gerekir diye düşünüyorum. Diğer yandan Hukuk Fakültesi’nin kuruluşuyla ilgili işlemlerin sonuçlanmak üzere olduğunu biliyorum, bunu zaten Adalet Bakanımız da yakından takip ediyor. Kuruluşu tamamlanan, ancak henüz öğrenci almayan okullarımız var. Sadece fakülte kurmak, yüksekokul açmak elbette yetmez. Bunların akademik ve teknolojik olarak güçlü bir altyapıyla teçhiz edilmesi de şart. Aynı şekilde bilimsel araştırmalara, projelere, yayınlara ve benzeri çalışmalara ağırlık verilmesi de gerekiyor. Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde Bozok Üniversitesi sadece bölgesinin değil ülkemizin önde gelen üniversiteleri arasına girecektir, bundan hiç şüphem yok. Bozok Üniversitesi Türkiye’de saygın üniversiteler arasındaki yerini alacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite yönetiminin bir vizyon işi olduğunu belirterek, Bozok Üniversitesi’ni Türkiye’nin ilk 20, ilk 10 üniversitesi arasına sokmak gibi bir hedef olmaması durumunda, bulunduğu yeri muhafaza etmesinin mümkün olmayacağını dile getirdi.

“YOZGAT’I HAYAT KALİTESİYLE CAZİP BİR ŞEHİR HALİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”
Yapılan yatırımlarla göçü engellemenin gayreti içerisinde olacaklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öyleyse biz başta Yozgatlı iş adamları olmak üzere Yozgat’ı yatırımlarla bir çekim alanı haline getirmemizin de adımlarını atacağız. Benim Yozgatlı kardeşlerime sözüm var. Yozgat’ı sürekli göç veren bir şehir durumundan kurtarıp istihdamıyla, üretimiyle, hayat kalitesiyle cazip bir şehir haline dönüştüreceğiz. Bu mücadelede üniversitemize tabii çok önemli görev düşüyor. Rektörümüzden, hocalarımızdan ve idari personelimizden bu doğrultuda çok daha fazla gayret ortaya koymalarını bekliyorum” diye konuştu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ